Odborový svaz Vereinigung Cockpit předčasně ukončil stávku pilotů v německé letecké společnosti Lufthansa, kvůli které dnes firma zrušila tisícovku letů. Učinil tak poté, co soud označil protest za nezákonný a nařídil jeho zastavení. Svaz vyzval piloty k okamžitému návratu do práce.
Lufthansa však uvedla, že na středeční letový provoz již soudní zákaz stávky nebude mít vliv a situace se vrátí k normálu až ve čtvrtek. Lufthansa zrušila mimo jiné všechny středeční spoje mezi Prahou a Frankfurtem, což je šest odletů a šest příletů.
Piloti zahájili stávku v úterý, kdy byla Lufthansa nucena zrušit 84 dálkových letů. Protest se zaměřil na lety na krátké a střední vzdálenosti. Naplánován byl do půlnoci a odborový svaz Vereinigung Cockpit navíc v úterý nevyloučil, že akci prodlouží. Protest souvisí s rok a půl trvajícím sporem ohledně mezd a důchodů, kvůli kterému piloti stávkují již potřinácté.
Lufthansu stály protesty již 8,1 miliardy korun
Soud výrokem zvrátil úterní rozhodnutí soudu nižší instance, který stávku povolil. "Jsme rozhodnutím soudu překvapeni," uvedl mluvčí odborového svazu Vereinigung Cockpit. "Rozhodnutí přezkoumáme a vyvodíme z něj důsledky pro náš další boj," dodal.
Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku 65 let vyplácí část mzdy.
Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let, aby snížily náklady, a mohly tak lépe konkurovat diskontním přepravcům v čele s irskou společností Ryanair. Ty výrazně zvýšily odhad zisku, což poslalo jejich akcie na rekordní maximum.
Právě snaha zabránit změnám v programu předčasného odchodu do důchodu byla původním smyslem cílem stávek, které svaz Vereinigung Cockpit zahájil před zhruba 18 měsíci. V posledních měsících se však piloti pokoušeli rovněž zabránit expanzi Lufthansy v oblasti nízkonákladové letecké dopravy.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Zemský pracovní soud ve spolkové zemi Hesensko v odvolacím řízení ve středu dospěl k názoru, že odborový svaz chce v tomto konkrétním případu získat právě větší slovo v plánech na expanzi v nízkonákladové dopravě. To nebylo součástí původního zdůvodnění stávky, a ta je tudíž nezákonná.
Lufthansa verdikt přivítala a uvedla, že je připravena kdykoli obnovit jednání s odbory. Zároveň zvažuje, zda nerozšíří svou žádost o náhradu škody v souvislosti se stávkovou činností. Dosavadních 12 stávek jí způsobilo finanční újmu přes 300 milionů eur (8,1 miliardy korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist