Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Proběhne jednání bankovní rady České národní banky.

Praha. Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství představí nominované projekty pro soutěž Stavba roku 2015.

Praha. Uskuteční se tisková konference leasingové společnosti ŠkoFIN.

Praha. V 6. pražské části proběhne slavnostní otevření 1000. showroomu společnosti Škoda Auto.

Londýn. Zasedne měnový výbor britské centrální banky, bude rozhodovat o úrokových sazbách.

Peking. Bude zveřejněn index spotřebitelských cen neboli míra inflace za srpen v Číně.

Bratislava. Český exprezident Václav Klaus vystoupí na konferenci listu Hospodárske noviny s projevem na téma "Poučení z řecké krize pro malou postkomunistickou zemi".


Křetínský aspiruje na titul nejzadluženějšího miliardáře. Jeho EPH dluží už 140 miliard

Daniel KřetínskýCelkem 5,14 miliardy eur, v přepočtu přes 140 miliard korun - na tuto hodnotu se vyšplhalo zadlužení Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Jen investorům dluhopisů holding dluží 79 miliard korun, dalších více než 60 miliard tvoří závazky u bank, uvádí ve svém čtvrtečním vydání týdeník Ekonom.

Největší soukromá energetická skupina v česko-slovenském prostoru, kterou vlastní Křetínský s Tkáčem a dalšími partnery slovenské J&T Private Equity Group, poodkryla karty v souvislosti s nedávnou emisí dluhopisů na Slovensku. Její objem dosáhl 75 milionů eur, které je třeba k výše uvedeným cifrám přičíst.

ABB plánuje ušetřit miliardu dolarů ročně. Propustí bílé límečky

jarvis_55f070d9498e7e978b3a4be9.jpegKoncern ABB, jedna z největších světových technologických společností, která v Česku zaměstnává kolem 3500 lidí, razantně zeštíhlí. Do konce roku 2017 hodlá ušetřit ročně miliardu dolarů (přes 24 miliard korun) propuštěním "bílých límečků" − nemanuálních pracovníků. Zároveň uvolní dvě miliardy dolarů hotovosti na akvizice.

Děje se tak na nátlak dravého švédského investičního fondu Cevian Capital, který letos skoupil přes pět procent akcií skupiny ABB, čímž se stal jejím druhým největším akcionářem. "Kroky, které oznamujeme, nám přinesou přidanou hodnotu. Budeme štíhlejší, rychlejší a obratnější," řekl včera generální ředitel ABB Ulrich Spiesshofer na londýnské konferenci pro novináře a akcionáře koncernu.

Praha bude mít nové přímé spojení s Torontem. Kanadští turisté mají větší zájem o Česko

Letadlo společnosti Air Canada, ilustrační fotoLetecká společnost Air Canada zavede od 29. května 2016 novou přímou linku mezi Prahou a Torontem. Fungovat bude do konce září, naplánovány jsou tři lety každý týden. Nové spojení navýší celkovou sedačkovou kapacitu mezi Prahou a kanadskou metropolí o 145 procent. Ve středu o tom informovala mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Nyní podle webu pražského letiště z Prahy do Kanady přímo létá společnost Air Transat. Jde o linky do Montrealu a do Toronta, a to v letní sezoně.

Na nové lince bude létat Boeing 767-300 s kapacitou 280 sedadel. Odlety z Prahy jsou plánovány vždy v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu v 09.30 s příletem do Toronta ve 12.40 místního času. Z Toronta bude linka odlétat ve středu, v pátek a v neděli v 16.55, přílet do Prahy bude v 07.20 následujícího dne.

Účtů zdarma rychle přibývá. Spouští je už i velké banky poté, co jim utekly statisíce klientů

Konto zdarma donedávna nabízely v Česku jen menší dravé banky. V poslední době se ovšem situace obrací a účty, za jejichž správu nemusí klient nic platit, si je možné otevřít i v některých velkých bankách s rozsáhlou pobočkovou sítí.

Velké banky se přitom účtům zdarma dlouho bránily. Sázely na to, že pro zákazníky je klíčová hlavně šíře a kvalita poskytovaných služeb. Jenže právě díky bezplatným kontům jim dokázaly menší banky přetáhnout odhadem stovky tisíc klientů. A proto i velké banky začaly na konta zdarma měnit názor.

Apple ukázal nové produkty. Zákazníkům nabídne zvětšený tablet i vylepšený iPhone

jarvis_55f08868498e7e978b4f42a1.jpegAmerická společnost Apple ve středu večer během dvou hodin představila hned tři nové, výrazné produkty. Největší prodejní úspěch čeká inovované iPhony 6s a 6s Plus, které firma vybavila obrazovkou citlivou na sílu dotyku nazvanou 3D Touch. Standardně firma také zvýšila výkon procesoru i grafického čipu telefonu. Po letech pak Apple zvětšil i rozlišení fotoaparátu.

Podle očekávání Apple představil nový tablet s velkou obrazovkou s úhlopříčkou 12,9", který má kratší stranu stejně velkou jako jeho předchůdce iPad Air. Díky tomu se na iPad Pro vejdou vedle sebe dvě aplikace v plné velikosti.

K iPadu Pro nabídne společnost dotykové pero Apple Pencil a kryt s klávesnicí, která se připojuje prostřednictvím dockovacího konektoru. Nový iPad Pro tak ze všeho nejvíce připomíná tablet Microsoft Surface. Jen mimochodem pak Apple oznámil, že bude prodávat také novou verzi iPadu mini s vyšším výkonem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru