Ruský plynárenský gigant Gazprom ve svém vůbec prvním tendru na prodej plynu prodal více než jednu miliardu metrů krychlových plynu, tedy zhruba třetinu nabízeného objemu. Gazprom dosud prodával plyn pouze v rámci dlouhodobých kontraktů se zákazníky a rozhodl se nově vyzkoušet i prodej prostřednictvím tendru.

Gazprom nabídl celkem 3,2 miliardy metrů krychlových plynu, což je však pouze zlomek ze zhruba 150 miliard metrů krychlových, které ročně Gazprom vyveze do Evropy. Ta má v současnosti na příjmech Gazpromu zhruba poloviční podíl a Gazprom uspokojuje poptávku po plynu v Evropě z jedné třetiny. Vývoz do Evropy však letos kvůli slabé poptávce klesá.

Gazprom má také problémy kvůli nízkým cenám ropy, na které jsou navázány jeho ceny plynu v rámci kontraktů. Za poslední rok se ceny ropy snížily o více než polovinu.

Firma kupce nezveřejnila. Již dříve však uvedla, že zájem mají hlavně ruské a evropské firmy a na užší seznam zájemců se dostalo 39 společností.

Firma dodala, že cena, za kterou prodala plyn v tendru, je vyšší, než ceny stanovené v dlouhodobých kontraktech Gazpromu. Průměrná cena Gazpromu na letošní rok je stanovena na 235 až 242 dolarů (5700 až 5900 korun) za 1000 metrů krychlových.

Někteří analytici považují tendr za odpověď Gazpromu na vyšetřování chování firmy v Evropské unii. Evropská komise podezřívá Gazprom, že v některých východoevropských zemích zneužívá své dominantní postavení.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Gazprom to však odmítá. Náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexandr Medveděv pak tento týden uvedl, že tendr nemá souvislost s tlakem EU a že firma si chce pouze otestovat fungování tohoto mechanismu prodeje, který by v budoucnosti mohla případně rozšířit.

Gazprom již delší dobu ztrácí svůj podíl v Evropě a snaží se tento trend zvrátit. V letošním roce ztratilo Rusko hlavně v západní Evropě, kde ho překonalo Norsko a v rámci snah EU snížit závislost regionu na ruském plynu se stalo hlavním dodavatelem plynu do tohoto regionu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru