Export českých firem do Číny letos za prvních sedm měsíců vzrostl o 19 procent na 27,7 miliardy korun. Obchodní nálada je už jiná než byla v minulosti. Čína Česko začala vnímat jako zemi, která chce spolupracovat. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
"Čínský trh je obrovský, ale velice specifický, jazykově, kulturně i vzdáleností," uvedl Muřický. Podle něj v Číně obchodují především tradiční české průmyslové firmy, dominující je strojírenství včetně automobilového průmyslu. Některé firmy v Číně nahrazují výpadky obchodu v Rusku.
"Hodně se v Číně zajímají o naše výrobky s vyšší přidanou hodnotou, české know-how, chtějí kooperovat. Existuje i spolupráce českých vysokých škol s čínskými partnery. To je prostor, kde můžeme uspět," uvedl Muřický.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí na Sněmu svazu průmyslu a obchodu v Brně hodnotil růst českého exportu do Číny pozitivně. Oproti zemím jako Francie, Německo nebo Velká Británie má Česko v obchodování s Čínou podle něj zpoždění. "Nemůžeme všechny karty vsadit na Čínu. Nicméně je důležité, abychom alespoň srovnali naše pozice s jinými zeměmi, které v minulých letech byly na rozdíl od nás vůči Číně aktivní," uvedl Sobotka.
Podle Muřického jsou už české firmy v Číně zkušenější. "Chceme, aby byla dodržena ochrana duševního vlastnictví, což byl v minulosti problém. Ale ta situace se mění a i české firmy jsou zkušenější. Na to, co je nejcennější, si dávají pozor," uvedl.
Na čínský trh chce podle něj každý. "Je náročné se tu prosadit, chtějí určité státní garance i politickou úroveň, která říká, že chce spolupracovat, to je specifikum pro čínský trh," dodal Muřický.
Podle statistik loni český dovoz z Číny meziročně stoupl o 11,5 procenta na zhruba 13 miliard eur (352 miliard korun). Čína tak zůstala druhým největším dovozcem do ČR po Německu. Tuto pozici si drží od roku 2006. Vývoz v loňském roce také rostl, proti dovozu ale méně. Konkrétně o 6,2 procenta na asi 1,5 miliardy eur (41 miliard korun). Záporné saldo obchodní bilance je podle Muřického běh na dlouhou trať. Čína do Česka vozí zejména spotřební zboží jako textil nebo hračky. Novinkou jsou ale i autobusy.
Výrazně roste ale objem investic do českých firem. Objem čínského kapitálu v základním jmění českých firem se od konce loňského roku do počátku září zvýšil o zhruba 74 procent na 4,8 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou v úterý zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
Během nedávné návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně oznámila čínská finanční a energetická skupina CEFC, že převezme podíl ve společnostech Travel Service a Pivovary Lobkowicz a stane se strategickým partnerem mediální společnosti Médea. Oznámila také koupi fotbalové Slavie Praha, budovy bývalé Živnostenské banky v Praze a dalších nemovitostí. Zeman odhadl první investiční vlnu čínské společnosti CEFC na deset miliard korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist