Ruská vláda uvažuje o ukončení monopolu státní společnosti Gazprom na vývoz zemního plynu prostřednictvím plynovodů. Oznámil to ruský ministr energetiky Alexandr Novak. O získání práv na export prostřednictvím plynovodů už dlouho usilují velké ruské energetické podniky, například Rosněfť a Novatek.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a v roce 2006 získal exkluzivní práva na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska. Předloni však parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na export zkapalněného zemního plynu (LNG).

Podle Novaka nyní ministerstvo energetiky zvažuje, že umožní vývoz prostřednictvím plynovodů i dalším firmám. Podle agentury Reuters ministr nicméně upozornil, že podrobnosti takovéhoto kroku je ještě nutné prodiskutovat.

Gazprom je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky. Evropská komise letos firmu obvinila z porušování antimonopolních pravidel. Gazprom je podezřelý, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Některým zákazníkům prý také za plyn účtuje nepřiměřeně vysoké ceny.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru