Letecká továrna Aero Vodochody předala první cvičný letoun L-159 americké společnosti Draken International. Ta si do konce roku převezme od Aera osm strojů z celkem 21. Jde o nepotřebné letouny armády, obchod jde ale přes Aero Vodochody.

Ministerstvo obrany se dlouhodobě snaží prodat zhruba tři desítky nepotřebných letounů, z nich by 12 strojů mělo Aero Vodochody přeprodat do Iráku. Za celkem 72 bitevníků L-159 armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun, nyní využívá 24 strojů.

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu o prodeji letounů se společností Draken International minulý rok. Američané měli za 14 letounů zaplatit celkem 220 až 250 milionů korun, zároveň získali opci na dalších 14 letadel. Nakonec se dohodli na celkovém počtu 21. "Pro letoun L-159 je to významný krok, protože se dostává na další kontinent, a je vidět, že je o něj zájem, když si ji vybrala taková společnost, jako je Draken, například pro výcvik amerického námořnictva," řekl prezident Aera Ladislav Šimek.

Draken International je soukromá firma, která poskytuje služby americkému letectvu a námořnictvu. České letouny by mohla používat při výcviku amerických pilotů, kteří by s nimi sváděli zkušební souboje. Draken působí i ve Francii a do budoucna nevylučuje expanzi i do dalších částí Evropy. "Armády po celém světě pociťují tlak na rozpočet a snaží se najít takové řešení, aby pořídily kvalitní letouny za optimální cenu," uvedl Isaacman.

Podle Šimka je Draken pro Aero Vodochody také významným strategickým a marketingovým partnerem pro nový typ cvičného stroje L-39NG, jehož prototyp nedávno poprvé vzlétl. První zájemci by si stroje mohli koupit na přelomu roků 2018 a 2019. Stroj má trup z původního Albatrosu L-39, dostal ale nový motor a také avioniku.

Za peníze utržené při prodeji nepotřebných letounů nechá armáda přestavět tři stroje L-159 ze zakonzervovaných zásob z jednomístných na dvojmístné. Z aktuálně využívaných 24 jí totiž některé ubudou. "Tři bojové letouny a jeden výcvikový dáváme do kontraktu s Irákem," řekl velitel vzdušných sil ČR Libor Štefánik. Počet využívaných letounů se v budoucnu nezmění, změní se jen poměr jednomístných a dvoumístných. Nově by jich mělo být šestnáct jednomístných a osm dvoumístných, dosud to bylo šest dvoumístných.