Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu pro Česko deficitem zhruba 0,1 miliardy korun. Loni v srpnu přitom byla v přebytku 1,1 miliardy. Na meziročním poklesu se podle Českého statistického úřadu podílel hlavně obchod se stroji a dopravními prostředky. V deficitu je bilance poprvé od prosince 2014. Za schodkem stojí podle analytiků také celozávodní dovolené v autoprůmyslu.
Vývoz se sice v srpnu celkem meziročně zvýšil o 3,9 procenta na 230,4 miliardy, ale dovoz rostl ještě výrazněji - o 4,5 procenta na 230,6 miliardy. "Zjednodušeně se dá říct, že kdyby nebylo levné ropy, dopadl by zahraniční obchod v tomto měsíci o poznání hůře. Nízké ceny ropy tak citelně snižují hodnotu dovozu do ČR, i když ten si zachovává i nadále velmi solidní tempo růstu," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.
Meziroční pokles v bilanci obchodu s cizinou statistici letos zaznamenali již v březnu a červenci, deficitem ale skončila poprvé od začátku roku. Naposledy byla bilance zahraničního obchodu v minusu loni v prosinci, kdy deficit činil 5,6 miliardy.
Za deficitem stojí podle analytiků také tradiční sezonní faktory, protože exportní aktivita v letních měsících polevuje. "Tento rok navíc nad rámec klasických kalendářních efektů na srpen vyšly celozávodní dovolené ve velké části automobilového sektoru, což ještě více snižuje přebytek. Tento efekt je dobře vidět na produkci aut, kterých bylo meziročně vyrobeno téměř o deset procent méně," uvedl analytik Viktor Zeisel.
Na podzim si obchod slabší výsledky vynahradí
Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky jsou výsledky zahraničního obchodu za srpen zklamáním. "V poprázdninových měsících by si měl zahraniční obchod slabší letní výsledky vynahradit," dodal Brožka.
Za všech osm měsíců od začátku roku je bilance zahraničního obchodu pozitivní. Přebytek za leden až srpen ale meziročně klesl o 2,6 miliardy na 107,5 miliardy korun. Vývoz oproti loňsku stoupl o 6,5 procenta a dovoz o rovných sedm procent.
Saldo zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončilo v srpnu přebytkem 38,2 miliardy korun, a bylo tak meziročně o 2,3 miliardy vyšší. Obchod se státy mimo EU byl ale stále ve schodku, který se navíc prohloubil o 3,5 miliardy na celkem 37,3 miliardy korun.
"Celkovou bilanci v národním pojetí nepříznivě ovlivnil především meziroční pokles přebytku bilance strojů a dopravních prostředků o 2,2 miliardy korun, polotovarů a materiálů o 0,8 miliardy, průmyslového spotřebního zboží o 0,4 miliardy a surovin o 0,3 miliardy," oznámili statistici. Navíc se prohloubil deficit obchodu s chemickými výrobky, a to o 2,3 miliardy korun.
Příznivý vliv na celkovou bilanci podle ČSÚ mělo především zmenšení schodku v obchodu s minerálními palivy o čtyři miliardy korun a zvýšení přebytku obchodu s nápoji a tabákem o 0,3 miliardy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist