Nejistota na mladých trzích, jako je Čína, je rizikem pro eurozónu a zřejmě zpomalí její hospodářský růst. Členům měnového výboru Evropské centrální banky (ECB) to v září řekl hlavní ekonom této instituce Peter Praet. Zatím je ale podle něj příliš brzy na to, aby bylo možné hloubku tohoto dopadu posoudit, stojí v zápisu ze zářijového zasedání, který ve čtvrtek ECB zveřejnila.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Problémy na rozvíjejících se trzích vrhají stín na vyhlídky světové ekonomiky a v dohledné době tomu pravděpodobně nebude jinak, uvedl Praet. Poslední zasedání ECB, které se věnovalo měnové politice, se konalo 2. a 3. září.

"Ačkoli je stále předčasné vyvozovat, zda by tento vývoj mohl mít trvalý dopad na výkon eurozóny a (...) na inflaci, nebezpečí sestupného vývoje se zvýšilo," stojí dále ve zprávě.

ECB v září nechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta. Beze změn na úrovni zhruba 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) měsíčně ponechala i limit nákupů dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky.

Banka ale srazila odhad hospodářského růstu měnové unie na letošní rok na 1,4 procenta z předchozí prognózy 1,5 procenta. Příští rok má ekonomika eurozóny růst o 1,7 procenta, namísto dosud předpovídaných 1,9 procenta.