Společnost Glencore, která je významným hráčem na trhu komodit, sníží zhruba o třetinu svou roční produkci zinku. Firma je největším producentem zinkové rudy na světě, v poslední době se ale potýká s nízkými cenami nejen zinku, ale také olova a dalších důležitých komodit.
Firma v pátek rovněž uvedla, že plánované změny zasáhnou v dotčených aktivitách pracovní sílu. Podle listu Financial Times by kvůli škrtům mohlo být zrušeno kolem 1600 pracovních míst.
Firmu k tomuto kroku vede hlavně snaha uchovat hodnotu firemních zásob tohoto kovu "v době nízkých cen zinku a olova, které neohodnocují správně vzácnost našich zdrojů", píše se ve sdělení firmy.
Glencore dosud odhadoval svou produkci zinku za celý letošní rok na 1,52 až 1,57 milionu tun.
Ceny zinku od května do pátečního zásahu Glencoru klesly zhruba o 30 procent na nejnižší hodnoty za posledních pět let. Oznámení konglomerátu Glencore je nečekané, ceny kovu proto na trhu v reakci na oznámení zpevnily o 12 procent. Podle agentury Reuters se jedná o největší jednodenní nárůst ceny zinku minimálně za deset let. Cena olova, které se často těží společně se zinkem, pak zpevnila o téměř tři procenta.
Zinek patří mezi takzvané základní kovy. Používá se v řadě slitin, takže má široké uplatnění. Kromě toho se využívá v potravinářství, je nezbytný i pro lidský organismus.
Glencore, kterou řídí její zakladatel a s podílem 8,4 procenta i největší akcionář Ivan Glasenberg, se v současnosti potýká s obrovským dluhem ve výši 30 miliard dolarů. Do něj spadl v roce 2013 kvůli nákladnému převzetí těžební společnosti Xstrata. Výsledkem této transakce bylo kromě velkého zadlužení i to, že se z do té doby hlavně obchodníka s komoditami stala rázem i jedna z největších těžařských firem světa. Glencoru totiž s převzetím Xstraty spadly do klína i desítky dolů rozesetých po celém světě.
180 tisíc lidí
zaměstnává společnost Glencore. Obchoduje s komoditami od obilí až po kobalt. Je největším vývozcem energetického uhlí na světě s 30 doly v Austrálii, Kolumbii a Jižní Africe. Má také dalších 150 podniků zabývajících se těžbou kovů, produkcí ropy a zemědělstvím.
Ceny nerostných surovin, zejména mědi a uhlí, od té doby ale razantně poklesly a Glencore se propadl do velké ztráty. V letošním prvním pololetí prodělal 676 milionů dolarů (před rokem byla v zisku 1,7 miliardy), tržby společnosti klesly o čtvrtinu na 85,7 miliardy.
Obrovský dluh se snaží Glencore snížit úspornými opatřeními. Kromě zinku již omezil i těžbu mědi, rozprodává rovněž majetek a zruší dividendu (jen poslední dvě opatření ušetří kolem 2,4 miliardy dolarů). Firma také vydala nové akcie za 2,5 miliardy dolarů.
Během pondělí minulého týdne se cena akcií propadla o 30 procent poté, co se objevily sekulace, že firma nebude schopna své sdluhy splácet. Po ujištění Glasenberga, že platební neschopnost nehrozí, ale akcie ztrátu vymazaly. V pátek během dne dokonce posilovaly o skoro 15 procent - nejvíce ze všech titulů v britském indexu FTSE 100.
Před 17:00 našeho času se růst pohyboval už "jen" kolem šesti procent. Od historického minima z 28. září je i tak nyní cena akcie skoro dvojnásobná.
I přes slušný páteční výkon se ale hodnota akcií společnosti v letošním roce propadla o 57 procent. V tomto ohledu je ve FTSE 100 naopak nejhorší.
Jak se měnila cena zinku za poslední měsíc: |
Zdroj: Reuters Komentář: Ceny jsou uvedeny v USD za tunu. |
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist