Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) zprovoznila dvě první plničky stlačeného zemního plynu (CNG) na tuzemské páteřní dálnici D1. Zařízení je vybudováno v obou směrech na trase Praha - Brno u známého odpočívadla Devět křížů. Běžný provoz začne v pondělí. Náklady na vybudování byly do deseti milionů korun. Uvedli to v sobotu zástupci VMG.

"Výdejní stojan je zařazen přímo mezi ostatní paliva čerpacích stanic Benzina a tak, jak jsou řidiči zvyklí, je oboustranný," uvedl ředitel Vítkovice Doprava Rodan Broskevič.

Instalace technologie nejnovější stanice trvala měsíc, celková výstavba zabrala zhruba rok a půl. Délka plynovodní přípojky je přes 600 metrů. Kapacita plnění CNG stanic na obou stranách D1 je přes 250 metrů krychlových za hodinu. To znamená v přepočtu 20 automobilů naplněných na jednom CNG stojanu z jedné výdejní hadice.

V letošním roce obsadila skupina VMG svými plnicími stanicemi většinu krajů v Česku. V současnosti jich provozuje 24 a další dokončuje. Síť s označením CNG Vitall skupiny VMG včetně 15 míst se společností Benzina bude letos čítat přes 30 plniček.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Cílem je rovnoměrné pokrytí všech hlavních dopravních tahů přes naši republiku, příhraniční trasy jsou již dnes obsluhovány v blízkosti hranic s Polskem, Německem a Slovenskem," dodal Broskevič.

Skupina letos prodá okolo tří milionů metrů krychlových stlačeného zemního plynu. Tempo prodeje se přitom zrychluje právě díky novým stanicím. V lednu byl prodej CNG 115 000 metrů krychlových, v září už 250 000. Loni za celý rok prodala skupina VMG přes milion kubíků CNG.

Podle statistiky ministerstva průmyslu a obchodu bylo k 30. červnu v České republice 34 čerpacích stanic, které nabízejí pouze CNG. Proti loňsku se jejich počet zvýšil o devět. CNG ale najdou řidiči i na dalších čerpacích stanicích, které mají kromě toho v nabídce i benzin a naftu. V dubnu bylo v Česku celkem 85 míst, kde řidiči mohli doplnit CNG.

Největším prodejcem CNG na českém trhu je RWE. Loni firma prodala 5,15 milionu metrů krychlových CNG.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru