Společnost Shell Czech Republic, která v Česku provozuje síť čerpacích stanic, se loni vrátila k zisku 276,8 milionu korun po zdanění. Předloni vykázal Shell v ČR ztrátu 770,6 milionu korun. Tržby firmě loni klesly o 27,2 procenta na 22,8 miliardy korun. Vychází to ze Sbírky listin.

Firma ve výroční zprávě uvedla, že pokles tržeb byl způsoben nižší cenou ropy, přerušením dodávek leteckého petroleje letišti Praha-Ruzyně a ukončením prodeje silničních asfaltů.

"Působení na pražské Ruzyni bylo přerušeno v důsledku ukončení dlouhodobé spolupráce s leteckým přepravcem Czech Airlines," uvedl ve zprávě předseda představenstva firmy Petr Pražský. Shell tak loni zásoboval leteckým petrolejem v Česku letištní terminály v Brně a Ostravě.

Po prodeji části podílu v České rafinérské na konci loňského ledna společnost v ČR ukončila prodej tzv. bitumenů, tedy silničních asfaltů. "Nabídka a dodávka bitumenů pro český trh se od tohoto data realizuje prostřednictvím společností ze Skupiny Shell sídlících mimo území České republiky," uvedl Pražský.

Prodej 16,3% podílu v rafinérii v celkové hodnotě zhruba 648 milionů korun společnosti Unipetrol měl podle firmy pozitivní vliv na hospodářský výsledek. Kromě peněz za prodej byla transakce spojená s odprodejem ropných zásob za 1,75 miliardy korun.

Shell je skupinou energetických a petrochemických společností, která má přibližně 94 000 zaměstnanců ve více než 70 zemích. V ČR provozuje 173 čerpacích stanic. Je tak pětkou na trhu po Benzině (338 stanic), skupině MOL (316 stanic), rakouské společnosti OMV (215 stanic) a pumpách EuroOil (190 stanic), které provozuje státní distributor paliv Čepro.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu v Česku loni spotřeba pohonných hmot vzrostla. Meziročně natankovali lidé o více než pět procent více nafty a poprvé za deset let vzrostla spotřeba benzinu, a to asi o půl procenta.

Ke konci letošního června v Česku bylo 3 819 veřejných pump. Při započítání neveřejných pump a pump s vymezeným přístupem bylo provozováno 7 045 pump, o 55 meziročně víc.