Společnost Bell Helicopter Praha, která v Evropě prodává americké vrtulníky Bell, plánuje v Praze rozšířit sestavování těchto strojů. Zhruba do dvou let by firma chtěla u pražského letiště Ruzyně montovat podle požadavků zákazníků přes 30 vrtulníků ročně, nyní to je 12 strojů. Plánuje proto výstavbu lakovny za asi 50 milionů korun. Uvedl to ředitel firmy pro Evropu a Rusko Jakub Hoda.

Bell je jednou z firem, které se ucházejí o zakázku na dodání 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tržby Bell Helicopter Praha činily loni podle Hody přes 11 milionů dolarů (asi 260 milionů korun). V Evropě společnost přijala objednávky na 25 vrtulníků za přibližně 170 milionů dolarů (čtyři miliardy korun). Polovina z nich byla zkompletována v pražských hangárech firmy.

Podle Hody má firma snahu sestavovat v Praze všechny vrtulníky, které budou do Evropy dodávány. "Abychom nebyli vnímáni jako americká společnost, která vše dodává z Texasu," poznamenal. Nyní společnost u Ruzyně například upravuje a dovybavuje interiéry vrtulníků podle přání zákazníků, třeba pro účely letecké záchranné služby.

Vrtulníky nejen pro českou armádu

Jedním z nejúspěšnějších vrtulníků Bell je lehký dvoumotorový Bell 429. Ten nově firma nabízí s luxusním interiérem pro nejbohatší klientelu. Stroje jsou vybaveny například zatmavovacími okny za několik desítek tisíc dolarů, cestující mohou na monitorech sledovat letové údaje nebo si pouštět hudbu a filmy. Podle Hody si stroj dosud koupili dva zájemci ve Švýcarsku a Rusku.

Bell je jednou z firem, která se přihlásila do soutěže na dodání 12 víceúčelových vrtulníků pro českou armádu. Ty mají nahradit dosluhující ruské stroje Mi-24/35. "V současné době se nabídky od jednotlivých dodavatelů vyhodnocují a studují. Čekáme na zpětnou vazbu, stejně jako naše konkurence," poznamenal Hoda. Podrobnosti nabídky nechtěl komentovat. Cena je podle něj nižší než deset miliard korun.

Viceprezident firmy Bell Helicopter Richard Harris před časem řekl, že se nabídka bude pohybovat mezi šesti a osmi miliardami. Hoda naznačil, že konečná cena by se mohla ještě snížit poté, co by se specifikovaly přesné požadavky české armády.

Bell svou nabídku podle Hody staví především na nízkých provozních nákladech. Vyzdvihuje také, že nabízený UH-1Y je vyvinut čistě pro vojenské účely. Bell nabízí, že pokud by stroje česká armáda koupila, v budoucnosti by se v Praze montovaly ve spolupráci se státním podnikem LOM Praha další vojenské stroje, které by firma do Evropy dodala. O prodeji prý jedná i s dalšími státy střední a východní Evropy.

Do tendru se chystá zapojit i Německo

O zakázku na armádní vrtulníky projevily zájem prostřednictvím svých vlád také společnosti Lockheed Martin-Sikorsky, AgustaWestland a Airbus Helicopters. Podle Lidových novin se obchod pravděpodobně o něco oddálí, protože ministerstvo se do tendru chystá zapojit i Německo, kde se vyrábí jeden ze strojů německo-francouzského konsorcia Airbus Helicopters.

Nejlevnější nabídku podle informací Lidových novin nabídla společnost Pinnacle Solutions s již použitými vrtulníky Black Hawk. Nákup osmi jejich strojů v základní konfiguraci a čtyř vyzbrojených by stál přes pět miliard. Následuje údajně nabídka firmy AgustaWestland, Bell Helicopter a nejdražší by byl nákup nových Black Hawk od Lockheed Martin-Sikorsky.

Bell dodává také vrtulníky pro českou policii. Nejnovější stroj by si policisté měli převzít na začátku prosince.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru