Pozná členy rodiny, pamatuje si, kde je kuchyně, a rád z ní přinese pivo. Ne, řeč není o šikovném čtyřnohém domácím mazlíčkovi, ale o robotovi. Když si někdo chce vyzkoušet nové kalhoty, ale nejsou právě po ruce – stačí mávnout a už je ve virtuálním zrcadle má na sobě. Díky rozvoji 3D vidění už nejde ani tolik o budoucnost, jako o současnost.
3D neboli počítačové vidění kombinuje obraz ze dvou bočních kamer, a simuluje tak způsob, jakým obrazové informace přijímají lidé. Tento postup byl ještě donedávna příliš drahý, rozměrný a energeticky náročný. Rychlejší procesory a dokonalejší senzory jej však nyní dokážou dostat i do malých a levných přístrojů, píše deník Wall Street Journal.
Z továren do mobilních telefonů
Jedním z průkopníků zavádění 3D vidění do drobnější elektroniky je společnost Intel. Její technologie RealSense umožňuje laptopům a tabletům, v nichž je zabudována, snímat objekty a lidi ve 3D a následně tento model vložit třeba do počítačové hry. Ovládat elektroniku s RealSense by mělo jít doslova mrknutím oka, software podle stránek výrobce reaguje na pohyby rukou, kývání hlavou nebo i na grimasy. V srpnu firma představila prodejní automaty využívající právě zákazníkovy gestikulace nebo zrcadla sloužící jako virtuální zkušební kabinka.
Přístroje s RealSense k 3D snímání používají běžnou kameru, infračervenou kameru a infračervený laserový projektor, vše v jednom přístroji. Pro srovnání s dobou minulou nabízí Wall Street Journal příklad Microsoftu - když se firma v roce 2010 snažila vtělit hráčovy pohyby do videoher, potřebovala k tomu dodatečný box o délce téměř jedné stopy, tedy zhruba třiceti centimetrů.
Intel však není jedinou firmou, která nabízí trojrozměrné technologie ve smartphonech a tabletech. Na 3D snímání vsadil také Google se svým Project Tango. Ke kameře do tabletů přidává senzory, gyroskop, barometr nebo kompas, jednu z velkých výhod Tanga vidí jeho produktový manažer Larry Yang i ve schopnosti softwaru fungovat bez přístupu k signálu nebo GPS. Využití tak může Tango najít v oblasti indoor navigace a mapování, popsal pro deník Guardian Yang.
Robotičtí poslíčci
Ve vybraných hotelech v Silicon Valley doručují roboti start-upu Savioke hostům na pokoje svačiny nebo zapomenuté zubní kartáčky. Trojrozměrné vidění jim přitom umožňuje vyhýbat se překážkám a orientovat se v prostoru.
"Tohle je to, co robotika potřebovala posledních 25 let," řekl pro Wall Street Journal šéf firmy iRobot Colin Angle. "Desítky let tady byly počítačové programy, které dokázaly pochopit větu: Přines mi pivo. Pak ale následovaly mnohem větší výzvy typu: Kde je kuchyně? Kde je lednička? Jak vypadá pivo? A za kým mám jít, až to pivo najdu? a další."
Pařížská firma Blue Frog Robotics tyto otázky vyřešila a do svých robotů namontovala technologii za 20 dolarů, která robotovi umožňuje vidět trojrozměrně. Teď dokáže její Buddy poznat členy rodiny a pamatuje si, kde je kuchyně.
3D vidění na pomoc slepým
Na počítačové vidění zaměřili tento rok svou pozornost i vědci z britské University of Lincoln. Ve spolupráci s Googlem chtějí vyvinout technologii pro mobilní telefony, která bude pomáhat lidem s zrakovými poruchami. Systém bude založen na 3D mapování, navigaci a hledání určitých záchytných bodů v prostředí, v němž se uživatel pohybuje. "Naším cílem je vytvořit program, který chápe, jakým způsobem se lidé dívají a pozorují jednotlivé prvky ve svém okolí," uvedl ve zprávě vedoucí projektu dr. Nicola Bellotto.
Domácí rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Použití trojrozměrného vidění je zajímavé i pro firmy jako Amazon nebo Alphabet a další společnosti, jež by chtěly využít k doručování svých zásilek drony, uvádí Wall Street Journal. Největší výrobce dronů, čínská společnost DJI, vyvinul v červnu pro podnikatele takové modely, které se dokážou vyhýbat překážkám. Firma očekává, že technologie se brzy dostane i do spotřební elektroniky.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist