Čína překonala očekávání analytiků a ve čtvrtém kvartále dosáhla tempa hospodářského růstu ve výši 6,9 procenta. Překonání odhadu o 0,1 procentního bodu podpořilo především odvětví služeb. Přesto ale země zaznamenala nejpomalejší čtvrtletní růst hrubého domácího produktu od roku 2009.

Čína ve třetím čtvrtletí zpomalila hospodářský růst. Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa se v meziročním srovnání zvýšil o 6,9 procenta po růstu o sedm procent v předešlém kvartálu, což představuje nejpomalejší tempo od světové finanční krize. Ukázaly to pondělní údaje čínského statistického úřadu.

Čínská ekonomika tak v období od července do září vykázala nejpomalejší růst od prvního čtvrtletí 2009, kdy vzrostla o 6,2 procenta. Výsledek ale mírně překonal odhady. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 6,8 procenta.

Podle analytika Louise Kuijse ze společnosti Oxford Economics vedla ke zpomalení ekonomiky slabší situace na čínském realitním trhu a v čínském exportu. Prudšímu útlumu ale zabránila slušná spotřeba a infrastruktura.

V mezičtvrtletním srovnání stoupla čínská ekonomika v období od července do září o 1,8 procenta, tedy stejným tempem jako v předešlém kvartálu. Trh očekával růst o 1,7 procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Čínská ekonomika zpomaluje růst už déle a loni stoupla o 7,3 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Komunističtí vůdci se snaží nasměrovat ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, který by byl místo jednostranného zaměření na vývoz a investice založen více na domácí spotřebě a na sektoru služeb.

"Vše naznačuje, že restrukturalizace a modernizace čínské ekonomiky plynule pokračují," uvedl podle agentury AP mluvčí čínského statistického úřadu Šeng Laj-jün.

Další data ukázala, že růst maloobchodních tržeb zrychlil z červencových 10,5 procenta na zářijových 10,9 procenta. Průmyslová výroba sice v září stoupla v meziročním srovnání o 5,7 procenta, na odhady to však nestačilo. Investice do nemovitostí a dalších dlouhodobých aktiv se za prvních devět měsíců roku zvýšily o 10,3 procenta, což je o 0,5 procentního bodu pomaleji, než se čekalo. Právě investice do budov, strojů a dalšího dlouhodobého kapitálu je motorem čínské ekonomiky.

Čínská komunistická vláda ve snaze podpořit hospodářskou aktivitu od loňského listopadu pětkrát snížila úrokové sazby a zmírnila požadavek na podíl minimálních rezerv pro komerční banky. Pondělní údaje ale podle analytiků vytvářejí tlak na čínské činitele, aby přišli s dalšími podpůrnými opatřeními. Čínské úřady se po srpnové nečekané devalvaci čínské měny týdny pokoušejí přesvědčit světové trhy, že domácí ekonomika je pod kontrolou.

Mezi odborníky přetrvávají pochybnosti ohledně spolehlivosti čínských dat. Někteří pozorovatelé se domnívají, že čínský růst je ve skutečnosti mnohem pomalejší, než jak ukazují oficiální data. Čínský statistický úřad v září ohlásil změny ve způsobu výpočtu čtvrtletních údajů o vývoji hrubého domácího produktu, aby zvýšil přesnost čísel. Údaje o vývoji HDP za uplynulý kvartál by již měly být na nové metodice založeny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist