Vinaři už mají sklizeny více než dvě třetiny úrody. Pochvalují si kvalitu hroznů i hektarové výnosy. Z dosavadní sklizně je jasné, že letošní rok bude nadprůměrný. Výnos dosáhne patrně 6,5 tuny z hektaru, což je 1,5 tuny nad dlouhodobým průměrem. Vyplývá to z informací, které poskytl Svaz vinařů.

"Předpokládáme, že sklizeň bude ukončena počátkem listopadu. Z hlediska cukernatosti půjde o rok podobný ročníkům 2012, 2011 či 2009," uvedl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Výnosy z hektarů podle něj odpovídají produkci 750 000 hl vína, což je o 30 procent více než dlouhodobý průměr. Z hlediska kombinace vysokého výnosu a vysoké kvality půjde navíc letos o výjimečný ročník. "Už nyní můžeme konstatovat, že zejména červená vína budou ta vína, která se zapíšou do vinařské historie," uvedl Půček.

Vinaři se přitom letos dlouho obávali o úrodu kvůli suchu. Úrodu zachránily srpnové deště. "Pak přišlo velmi pěkné září s chladnými nocemi a teplými dny, které vytváří skvělé aroma moravských vín. Hrozny se dostaly do vrcholné kvality, která je znásobená tím, že hrozny jsou velmi zdravé. Za sucha se neprojevily houbové choroby," uvedl šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Sucho tak nakonec poškodilo jen mladé vinice, které ještě nemají dostatečně mohutný kořenový systém. "Na druhou stranu to vyváží výnos starších vinic," uvedl předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray. Hrozny už jsou nyní dozrálé a vinaři čekají, až jim počasí dovolí je ve vinicích dosbírat.

Nadprůměrná bude úroda i podle Romana Staňka, vedoucího vinic Vinných sklepů Lechovice. "Kvalita je velice pěkná hlavně u bílých odrůd, u modrých se ještě uvidí," řekl v pondělí Staněk. Většinu hroznů už mají Vinné sklepy Lechovice sklizenou, na vinicích zůstávají zejména hrozny na červená vína. "Sbírali jsme je už po deštích a cukernatost je i tak krásná," uvedl Staněk. Podle něj se na výnosech z vinice podepsalo negativně letošní horko i tak ale bude sklizeň nadprůměrná.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Škody nyní na jižní Moravě způsobují tradičně špačci, kteří zřejmě nemají po suchu dostatek potravy, kterou jim poskytovala v minulosti také kukuřice a slunečnice. Kvůli tomu podnikají více nálety na vinice. Škody jsou ale jen místní. "Na druhou stranu agresivita ptáků a návraty hejn jsou velké," dodal Machovec

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist