Nízká poptávka po autech značky Ford tlačí v Rusku na uzavření továren. Automobilka Ford Sollers, která je společným podnikem amerického Fordu a ruské Sollers, výrobu zastaví až na dva měsíce. 

Závod ve Vsevoložsku, který montuje modely Mondeo a Focus, zastaví výrobu od 18. listopadu do 15. ledna. Podle šéfa odborů tam automobilka také plánuje program dobrovolného propouštění, kdy nabídne jako odstupné pět měsíčních platů. Závod má v současnosti 1500 zaměstnanců a vyrobí asi 160 tisíc aut ročně.

S odvoláním na šéfa odborů to uvedl ruský list Vedomosti. Důvodem je podle zástupců firmy příliš nízká poptávka v Rusku.

Výroba se zastaví i v závodech v Tatarstánu. Od 12. listopadu do 11. ledna se zastaví výroba modelu EcoSport. V dalším závodě, kde se montují modely Transit, Explorer a Kuga, se výroba zastaví od 10. prosince do 11. ledna. V těchto závodech automobilka propouštění neplánuje.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Podle údajů podnikatelského sdružení AEB prodej aut v Rusku za prvních devět měsíců roku klesl o 33 procent. Prodej Fordu se pak snížil o 41 procent na 26 456 vozů.

Ford provozuje společný podnik s firmou Sollers od roku 2011. Každá z firem v podniku drží poloviční majetkový podíl, Ford má však od letošního roku kontrolu nad podnikem díky prioritním akciím. Loni podnik vykázal čistou ztrátu 5,5 miliardy rublů (2,1 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru