Čínský jüan na domácím, tedy čínském trhu zaznamenal v pátek nejvyšší denní nárůst vůči dolaru za více než deset let. Obchodníci podle agentury Reuters spekulují, že státní finanční domy na trhu jménem čínské centrální banky intervenovaly, aby hodnotu jüanu zvýšily.

Jüan k dolaru zpevnil o 0,6 procenta, což by pro měny jiných rozvíjejících se zemí nebyl nijak významný růst. V případě čínské měny, jejíž kurz má vláda stále pevně pod kontrolou, je to ale nejvýraznější denní růst od mimořádné revalvace měny v červenci 2005.

Podle některých obchodníků je podpora jüanu spojena s tím, že Mezinárodní měnový fond (MMF) připravuje debatu o tom, zda zahrnout jüan do koše měn, ze kterých se odvozuje hodnota měnové a účetní jednotky zvané zvláštní práva čerpání (SDR).

Čínská centrální banka zřejmě intervenovala už ve čtvrtek, aby podpořila jüan na zahraničních trzích. Jüan tak výrazně posílil, což překvapilo některé obchodníky a přimělo je to upravit obchodní pozice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist