Dalších téměř 285 milionů korun by měla z prodeje majetku zkrachovalého Oděvního podniku (OP) Prostějov získat Česká spořitelna (ČS), která je jeho zajištěným věřitelem. Výplatu peněz musí ještě schválit Krajský soud v Brně. Uvádí to insolvenční rejstřík. Poukázání prvních 103 milionů korun na účet ČS, o kterém bylo rozhodnuto v roce 2013, zatím brzdí soudní spor věřitelů OP.
Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská v říjnovém návrhu, který byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku, počítá s výplatou 284,2 milionu korun na účet ČS. V částce je podle Horské zahrnut čistý výtěžek z prodeje majetku OP i všechny disponibilní prostředky, protože ČS má zástavní právo k celému podniku. Na účtech zkrachovalého OP je po prodeji většiny jeho výrobních areálů a dalšího majetku zhruba 404 milionů korun, přičemž věřitelé OP přihlásili pohledávky za více než dvě miliardy korun. Spořitelně prostějovská textilka dluží 675 milionů korun.
O výplatu prvních zhruba sto milionů korun z prodeje majetku OP se vede soudní spor, kterým se bude zabývat Nejvyšší soud v Brně. Z pozice nezajištěného věřitele k němu podala dovolání firma La Tortura. "Rozhodnutí ve věci zatím vydáno není," uvedla Horská. Pokud La Tortura s dovoláním neuspěje, tak se obrátí na Ústavní soud.
Vrchní soud v Olomouci dal v roce 2013 za pravdu ČS, která jako zajištěný věřitel OP nesouhlasila s výší částky určené k výplatě na její účet. Podle dřívějšího verdiktu Krajského soudu v Brně měla z dosavadního prodeje majetku OP inkasovat prvních 96 milionů korun, spořitelna ale požadovala 103 milionů korun.
Spor se vede o to, zda z dosavadního výtěžku z prodeje majetku OP mohou být odečteny náklady na správu a především provoz podniku ve výši 11,5 milionu. ČS upozornila, že částka je o sedm milionů vyšší, než povoluje zákon, který v tomto případě připouští pouze čtyřprocentní podíl výdajů.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
S tím však nesouhlasí La Tortura, podle níž insolvenční zákon v pasáži týkající se nákladů na správu majetku zkrachovalého podniku s provozem podniku vůbec nepočítá, takže limity těchto výdajů nejsou stanoveny a měly by být odečteny od výtěžku. OP skončil v konkurzu v lednu 2010 a jeho provoz pokračoval několik následujících měsíců.
Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 000 lidí. Po prohlášení konkurzu jich bylo několik set. Opuštěný areál OP v sousedství průmyslové zóny za 58 milionů korun koupila společnost Astria Group, tovární budovy byly odstřeleny a nyní se dokončuje čistění pozemků. O pozemky se zajímá prostějovská radnice, která je chce od Astria Group odkoupit. Na jejich výkup by mohlo město získat dotace od státu. Zájem má také nejmenovaný japonský investor.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist