Uzbekistán plánuje zprivatizovat více než 1200 společností a nabídnout strategickým zahraničním investorům minoritní podíly v některých z největších státních firem. Uvedl to v pátek první náměstek předsedy vlády Rustam Azimov na investorské konferenci.

Později dodal, že Uzbekistán v pátek podepsal se zahraničními investory dohody o investičních projektech v hodnotě 12,4 miliardy dolarů (312 miliard korun).

Oznámení Uzbekistánu přichází jen několik dní poté, co sousední Kazachstán uvedl, že plánuje prodat státní podíly v desítkách společností.

Zahraničním investorům chce Uzbekistán nabídnout podíly v 68 velkých společnostech. Patří mezi ně největší cementárna v zemi Kizilkumcement, producent chemikálií Ferganaazot či elektronický závod Foton, uvedl Azimov. Vláda má podle Azimova v plánu přilákat strategické investory, kteří budou schopni přinést nové technologie a vybavení a zajistit výrobu moderních a konkurenceschopných produktů.

Zahraniční investoři budou zřejmě moci nejprve koupit pouze minoritní podíl a získají prioritní právo na případnou koupi celé firmy v budoucnosti.

Azimov zatím neposkytl žádné finanční detaily k plánu. Uzbekistán nemá likvidní akciový trh, takže je obtížné odhadnout hodnotu místních firem, upozornila agentura Reuters. Ale třeba firma Kizilkumcement na svých internetových stránkách uvádí, že loni její zisk činil 176,141 miliardy somů (1,65 miliardy korun) a plánuje letos vyrobit 3,4 miliony tun cementu.

Azimov neposkytl žádné bližší informace ani k podepsaným dohodám. Není tedy jasné, čeho se týkají, ani kolik jich je předběžných a kolik již definitivních.

Převážně muslimský Uzbekistán je nejlidnatější zemí z bývalých středoasijských republik Sovětského svazu. Má zhruba 31 milionů obyvatel. Hlavními vývozními položkami země jsou bavlna, zemní plyn a kovy.

Středoasijské země mají nyní problémy kvůli poklesu cen energií a zpomalení v Rusku a Číně, které jsou jejich hlavními obchodními partnery.