Prodeje zájezdů do Egypta po pádu ruského letadla na Sinaji zpomalily. Uvedla to v pondělí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. V egyptských letoviscích Hurghada a Marsá Alam je nyní okolo 2 000 českých turistů. V letovisku Šarm aš-Šajch nejsou žádní čeští turisté, kteří by cestovali s tuzemskými CK, dodala asociace.
"Prodeje zájezdů do Egypta se od minulého víkendu v důsledku pádu ruského letadla na Sinaji zpomalily. V současné chvíli se již prodeje zlepšují. Současné prodeje potvrzují trend letoška - vyšší zájem o tradiční evropské destinace na úkor arabských a muslimských zemí," uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková.
"Od začátku předprodejů registrujeme menší zájem o Egypt. Po útoku na Sinaji letní předprodeje ještě více zpomalily," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch.
Naopak výrazně vyšší je zájem o Španělsko nebo Bulharsko, které lidé dlouhodobě považují za zcela bezpečné destinace.
"Registrujeme za minulý týden přibližně desetiprocentní propad zájmu o letovisko Marsá Alam. Na druhou stranu poptávka po letovisku Hurghada je meziročně vyšší. Dotazy klientů na situaci v Egyptě registrujeme, ale pouze v řádech jednotek," dodala obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Berberi. Podle ní nelze jednoznačně konstatovat, jestli má pád ruského letadla vliv na prodeje zájezdů do Egypta.
Čedok nyní klienty v Egyptě nemá. "Nejbližší odlet do Hurghady je plánovaný na konec listopadu," uvedl mluvčí CK Hynek Špinar.
Od konce října české cestovní kanceláře do letoviska Šarm aš-Šajch nelétají. V oblasti tak mohou být pouze čeští turisté, kteří vycestovali se zahraniční CK či individuálně.
České ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že bezpečnostní situaci v Egyptě sleduje. "S výjimkou severu Sinajského poloostrova a západní hranice s Libyí ji MZV považuje za relativně stabilní. V některých oblastech, včetně Káhiry, může docházet k teroristickým útokům, zaměřeným převážně proti egyptským bezpečnostním složkám a jejich infrastruktuře," uvedlo MZV.
Doporučení k cestám do Egypta se tak podle Petříčkové týkají pouze Sinajského poloostrova, proto není nyní důvod rušit zájezdy do kontinentálního Egypta, kde jsou letoviska Marsá Alam a Hurghada. Do Egypta loni vycestovalo 185 000 českých turistů. Jde o šestou nejoblíbenější destinaci Čechů.
Ruské letadlo s 224 lidmi na palubě se 31. října zřítilo nad severem Sinajského poloostrova. Nikdo z pasažérů ani posádky nepřežil. Příčina neštěstí stále není oficiálně známá, ale spekuluje se o bombě.
Británie jako první začala své občany minulý týden přepravovat za mimořádných bezpečnostních opatření zpět do vlasti.
Rusko se k ní připojilo později zákazem všech letů do Egypta. Před cestami do Egypta své občany varovalo Dánsko, Norsko a Finsko.
Rusko už z Egypta převezlo domů 23 000 svých turistů. Pokračuje také přeprava Britů ze Šarm aš-Šajchu. V tomto letovisku jsou podle novinářů viditelně zpřísněná bezpečnostní opatření, a to nejen na letišti, ale i u pláží. Na některých prý je víc policistů než turistů.
V rudomořských letoviscích je podle odhadů ruské a britské vlády stále asi 70 000 Rusů a na 15 000 Britů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist