Banky poskytly během tří čtvrtletí občanům 75 900 hypoték za celkem 135,3 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o výrazný růst, ve stejném období loni banky poskytly 63 600 hypoték za 105,2 miliardy korun. Uvedlo to  ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Letošní rok tak bude v počtu i objemu sjednaných hypoték rekordní. K maximu za celý rok 2013 letos schází "dohnat" necelých 14 miliard korun. A je velmi pravděpodobné, že se tak při současném hypotečním boomu a růstu trhu o desítky procent stalo už v říjnu. Loni byly podle údajů Fincentrum Hypoindexu během října sjednány hypotéky v objemu 12,85 miliardy korun. Letošní měsíční průměr je podle dat MMR přes 15 miliard.

Podle odhadů expertů se za celý rok vyšplhá objem sjednaných hypoték na částku přes 180 miliard, z toho necelá pětina jde na refinancování. Loni se podíl refinancování pohyboval kolem třetiny. Počet hypoték by letos mohl poprvé v historii překročit hranici 100 tisíc.

K růstu zájmu o hypotéky přispívají nízké úrokové sazby, které se na jaře dostaly na minima a od té doby rostou jen nepatrně. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v září zůstala podle Fincentrum Hypoindexu na srpnových 2,11 procenta. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování.

"Proti očekávání některé banky v rámci podzimních nabídek sáhly ke snížení úrokových sazeb z hypotečních úvěrů, což považujeme za trochu překvapivý tah. Otázkou však prozatím zůstává, zda se nabídková snížená sazba opravdu projeví i v sazbách skutečně prodaných hypoték. Většina bank šla v rámci nabídek očekávanou cestou odpouštěním různých druhů poplatků, například za schválení nebo odhad ceny nemovitosti," uvedl analytik společnosti Swiss Life Jiří Sýkora.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nízké úrokové sazby lákají do bank podle analytika Fincentra Josefa Rajdla stále hodně klientů. Zvyšuje se také průměrná částka, kterou si lidé půjčují. Například v září se průměrná hypotéka vyšplhala na 1,85 milionu korun. Jde o druhou nejvyšší půjčovanou částku od prosince 2003, kdy to bylo 1,95 milionu.

Nízké úroky u hypoték jsou jedním z hlavních tahounů prodeje nových bytů. "Lidé umí počítat a vědí tak, že stále trvá období, kdy je koupě nového bytu vyjde levněji než před pár lety. Navíc se situace české ekonomiky výrazně zlepšila, lidé nahlíží na svoji budoucnost optimističtěji a nebojí se kvůli pořízení bydlení zadlužit," dodal generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.