Hynek Sagan

- Ve skupině Armex působí od roku 1995, jednatelem a spoluvlastníkem společnosti Armex Oil je od roku 1999.

- V roce 2005 se podílel na založení firmy Armex Energy, v níž dnes vlastní 40procentní podíl.

- Mezi jeho záliby patří sport, především plavání, potápění a box. Aktivně se věnoval také lovu v Česku i v zahraničí.

Kdy a do jaké pozice jste do skupiny Armex nastoupil?

Do skupiny jsem přišel v roce 1995. Armex tehdy vyvážel armatury do Rumunska a Bulharska a na základě barterových obchodů získal chemické suroviny, zejména pro gumárenský a sklářský průmysl. Já jsem měl na starosti prodej těchto surovin na českém a slovenském trhu. Pak jsem načas ze skupiny odešel a vrátil jsem se v roce 1999 jako společník a zakladatel nové firmy Armex Oil.

Společnost vlastníte napůl se zakladatelem Armex Holdingu Antonínem Hlavsou. Jak máte rozdělené kompetence?

Oba dva jsme statutárními zástupci, a neseme tak za společnost plnou odpovědnost. Já jsem od založení Armex Oilu odpovědný za každodenní řízení firmy. O strategických věcech se samozřejmě jako spoluvlastníci a členové představenstva radíme. Jiné postavení mám v Armex Energy, kde jsem v pozici spoluvlastníka či investora a běžné řízení mají na starosti její ředitelé.

Jak silná je dnes konkurence na velkoobchodním trhu? A soupeří se hlavně o cenu, nebo i o kvalitu služeb?

Cena je nejdůležitější, pak kvalita produktů a zákaznický servis. Důležitá je také tradice a síla značky. Konkurence je silná, řekl bych, že Česko patří mezi nejotevřenější trhy v Evropské unii. Situaci u nás nelze srovnávat s Maďarskem nebo Slovenskem, kde si stát dodnes drží velkoobchod s palivy pod kontrolou.

Za své hlavní konkurenty považujete Unipetrol a Čepro. Velcí západní dodavatelé, jako třeba Shell a OMV, vám nekonkurují?

Ti se perou hlavně o místo na maloobchodním trhu, tedy na trhu čerpacích stanic. Pozice na velkoobchodním trhu naopak vyklidili, dříve na něm byli mnohem aktivnější. Po prodeji svého podílu v České rafinérské se stáhla také italská Eni.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se