Britský protikorupční úřad SFO se rozhodl obvinit někdejšího prominentního obchodníka banky Deutsche Bank Christiana Bittara kvůli údajné manipulaci s klíčovou úrokovou sazbou EURIBOR. Obvinění čelí také dalších devět bývalých či současných obchodníků německé banky a britské bankovní skupiny Barclays. Úřad to podle agentury Reuters uvedl v pátečním sdělení.

Krok je součástí celosvětového vyšetřování, v jehož důsledku byly uděleny pokuty velkým finančním institucím v řádu miliard dolarů. Obviněno bylo také dalších 22 lidí.

Úřady se pokouší pohnat k odpovědnosti ty, kteří údajně manipulovali s klíčovými mezibankovními sazbami, jako je Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) nebo EURIBOR, což je její obdoba pro eurozónu. Od obou referenčních sazeb se odvozují úroky milionů finančních transakcí v eurozóně a ve světě, jejichž souhrnná hodnota činí odhadem 450 bilionů dolarů.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Mezi desítkou osob nově čelících obvinění je jedna žena. V Británii se nachází jen jeden z dotyčných, ostatní jsou v Singapuru, Německu či v Dánsku. V lednu budou mít možnost stanout před londýnským soudem, aby si vyslechli oficiální obvinění ze zločinného spolčení za účelem podvodu.

Bittarova advokátka uvedla, že její mandant hodlá proti v pátek zahájenému trestnímu řízení bojovat. Právník dalšího z podezřelých obvinění odmítl a zbylí advokáti se zatím nevyjádřili, napsala agentura Reuters.

Prvním obžalovaným bankovním obchodníkem v případu manipulací se sazbou LIBOR se stal bývalý zaměstnanec americké banky Citigroup a švýcarské UBS Tom Hayes. Londýnský soud ho letos v létě poslal na 14 let do vězení.