Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, za tři čtvrtletí letošního roku snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu korun) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) před rokem. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard korun). Neauditované konsolidované hospodářské výsledky ve čtvrtek poskytla sama firma.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Za samotné třetí čtvrtletí společnost také snížila ztrátu na 29,1 milionu eur ze 71,2 milionu v loňském třetím čtvrtletí. Tržby se za tři měsíce do konce září zvýšily o necelé procento na 159,1 milionu eur. Tržby jsou v souladu s odhady, pokles ztráty ale analytici očekávali výraznější k deseti milionům eur.

Na provozní úrovni EBITDA se firma za tři čtvrtletí dostala do ztráty čtyři miliony eur, před rokem vykázala zisk čtyři miliony. Za výsledkem je podle NWR hlavně pokles tržeb, způsobený nižší těžbou a prodejem uhlí. Produkce uhlí za devět měsíců klesla o desetinu a jeho prodej se snížil o 12 procent. Prodejní a administrativní náklady klesly o 14 procent.

Celoroční cíl těžby stanovený na 7,5 milionu až osm milionů tun firma ve čtvrtečním oznámení nezměnila. Také plán letošní plánované výše kapitálových výdajů zůstane na úrovni 30-40 milionů eur. 

Oslovení analytici ale upozorňují především na další úbytek hotovosti, kterou firma disponuje. Ke konci září její hodnota meziročně poklesla o více než čtvrtinu na 57 milionů eur (1,54 miliardy korun). I přesto, že NWR dnes uvedla, že ke konci října se výše hotovosti zvýšila na 77 milionů eur (2,08 miliardy Kč), podle některých analytiků hrozí v příštím roce další pokles hotovosti, což by podle nich mohlo vyústit až v úpadek firmy.

Blanka Potočková z poradenské sítě BDO ale upozornila, že je důležité, jaký podíl na celkové roční produkci bude mít koksovatelné, tj. cenově dražší uhlí. "Za devět měsíců roku 2015 je tento podíl ve výši 55 procent a nenaplňuje plánované roční předpoklady, které jsou dány podílem ve výši 60 procent. Splnění tohoto ukazatele ke konci roku je přitom jedním z důležitých faktorů k naplnění plánovaných cílů NWR pro rok 2015," dodala.

Analytik Patria Finance Tomáš Sýkora podotkl, že velmi nepříznivým faktorem pro NWR je taktéž dosavadní vývoj cen uhlí v letošním roce. Připomněl, že cena koksovatelného uhlí od začátku roku klesla ze 110 amerických dolarů za tunu (USD/t) na 74 USD/t (70 EUR/t), energetického pak ze 67 USD/t na 47 USD/t (44 EUR/t). "Další kolo restrukturalizace společnosti, se všemi svými nepříznivými dopady na majetek akcionářů i stávajících držitelů dluhu, se tak aktuálně zdá být téměř nevyhnutelné," dodal Sýkora.

Ztrátám kvůli poklesu cen uhlí čelí NWR dlouhodobě. Situací v dceřiné společnosti OKD se proto zabývá i česká vláda. Ta na začátku října pověřila ministra průmyslu Jana Mládka, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (oba ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby s OKD vyjednali novou dohodu o budoucnosti Dolu Paskov.

Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi nadále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.

Zdeněk Bakala je také majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.