Koupit jako vánoční dárek zlatý prsten nebo stříbrný řetízek v internetovém obchodě, který není registrován u Puncovního úřadu, je velké riziko. Potvrzují to výsledky nedávné kontroly provedené tímto úřadem. Z 82 šperků, zkušebně zakoupených v 15 e-stopech, neprošel ani jediný.
Bez rizika ale není ani nákup šperků z drahých kovů v e-shopech, které jsou u Puncovního úřadu registrované. Počet závad je sice nižší, přesto dosáhl 15 procent. O výsledcích akce v úterý informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, do jehož resortu Puncovní úřad spadá.
"Šperky, nabízené neregistrovanými internetovými prodejci jako stříbrné, byly z 85 procent z mědi. Údajně zlaté pak byly většinou ze zinku," dodává ředitel odboru inspekce Puncovního úřadu Josef Šťastný. Úřad s prodejci vede správní řízení, za prodej závadných šperků jim hrozí až milionová pokuta.
Příkladem je zkušební nákup stříbrného náramku prodávaného za 21 tisíc korun. Jeho skutečná cena ale – vzhledem k vysokému obsahu mědi – dosahovala jen asi 200 korun. Šťastný poukazuje i na zdravotní rizika, která mohou kupujícím alergikům způsobit tyto kovy. Zvlášť nebezpečné jsou podle něj výrobky z takzvaných těžkých kovů, například kadmia, které mohou být životu nebezpečné pro lidi s otevřenou ranou.
Podle zákona musí obchodníci předložit Puncovnímu úřadu ke kontrole stříbrné zboží, které je těžší než tři gramy, u zlata a platiny platí tato povinnost už od půl gramu. Musí mít punc, jímž stát zaručuje druh kovu, z něhož je šperk vyroben a jaká je jeho ryzost. U výrobků s nižší hmotností stačí, když obchodník vyznačí jejich ryzost.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Obchodníci ale mohou předložit dobrovolně ke kontrole i tyto výrobky, například u zboží dovezeného z Číny, Thajska nebo Indie. Složení šperku z drahých kovů, tedy zlata, stříbra a platiny, jeho ryzost a puncovní značku si v případě pochybností lze ověřit u Puncovního úřadu. U zlata přijde tato služba podle Šťastného zpravidla na desítky korun, u stříbra o jednotky korun.
Ze 13 420 subjektů, které nyní registruje Puncovní úřad a mohou prodávat výrobky z drahých kovů, je aktivních asi 8 200. Rychle roste počet elektronických provozoven, které úřad zaregistroval. V současnosti je jich 1656. Loni úřad provedl 1574 inspekcí, při nichž uložil 291 pokut ve výši 2,46 milionů korun. Letos jich zatím uskutečnil 1366 a uložil 316 pokut v hodnotě 3,5 milionu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist