Česká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí ještě rychleji, než statistici odhadovali. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,5 procenta. Oproti letošnímu druhému čtvrtletí vzrostl o 0,5 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici tak zpřesnili svůj odhad z poloviny listopadu, v němž počítali s meziročním růstem o 4,3 procenta. Kromě pokračujícího růstu spotřeby domácností i investic podniků táhly tuzemskou ekonomiku i rostoucí výdaje vládních institucí a vyšší zahraniční poptávka.

Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera je důvodem rychlého růstu například relativně mírné zadlužení země, odolný a stabilní finanční sektor nebo vlastní měna.

"Podrobná čísla potvrdila, že se česká ekonomika letos nachází v nejlepším stavu za osm let," zdůrazňuje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Dnešní údaje potvrzují přetrvávající dobrou kondici české ekonomiky. Růst je tažen všemi významnými složkami poptávky," říká analytik společnosti Citfin Jiří Šimek.

"Letošní růst je opravdu impozantní a v rámci celé Evropy vysoce nadprůměrný. Jen málo zemí v EU se dokáže pochlubit takovým růstem, jaký zažíváme právě my," souhlasí analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Spotřeba domácností nadále roste

Stejně jako ve druhém čtvrtletí se dařilo průmyslové výrobě, která se meziročně zvýšila o 7,9 procenta. Oproti předchozím čtvrtletím přispělo k růstu i stavebnictví. Hlavně díky zvýšeným výdajům vládních institucí se meziročně zvýšilo o 5,5 procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"V hubených letech, kdy ekonomika klesala, investice padaly prudce dolů.

Nyní, když se ekonomice začalo dařit dobře, podniky začaly dohánět všechny investice, které byly zastavené. Proto nyní investice do kapitálu prudce rostou a jsou jedním z velkých tahounů ekonomiky," říká Kozub.

Nevýhodou podle něj ovšem je, že je tvorba kapitálu velmi kolísavá. To znamená, že se dokáže měnit velmi rychle, takže je v dlouhém období lepší na ni příliš nespoléhat.

Vysoké tempo růstu vykazovala i většina odvětví služeb. "Obchod, doprava a ubytování se zvýšily meziročně o 3,3 procenta, informační a komunikační činnosti o 6,6 procenta a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti o 5,2 procenta," dodává ČSÚ.

Zároveň se ve třetím čtvrtletí zvyšovala i spotřeba domácností - výdaje na jejich konečnou spotřebu meziročně rostly o tři procenta. Podobně jako v předchozích čtvrtletích se přitom zvyšovaly výdaje na zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby, stejně tak lidé utráceli více za služby.

"Je vidět, že spotřebitelé jsou na tom v současné situaci dobře. Ekonomika jim hraje do karet, nezaměstnanost klesá, mzdy rostou, ceny se zvyšují jen velmi pomalu. Díky tomu jsou domácnosti ochotny více nakupovat a tím i podporovat ekonomiku," myslí si Kozub.

Pomáhá čerpání evropských peněz

Výdaje vládních institucí meziročně vzrostly o 4,4 procenta. K růstu došlo hlavně díky vyšším výdajům na opravy a údržbu dopravní infrastruktury.

Za to Česko vděčí paradoxně své neschopnosti čerpat včas evropské dotace. Kvůli problémům s využíváním peněz z eurofondů může totiž dočerpat peníze z rozpočtového období pro roky 2007 až 2013 až do konce tohoto roku. Většina těchto peněz přitom plyne na opravy silnic.

"Čísla sice potvrzují, že letošní vysoký růst je významně podpořen čerpáním evropských fondů, ale i bez toho by byl růst tažen dalšími složkami poptávky," doplňuje Šimek.

Kromě toho pomáhá české ekonomice i zahraniční poptávka. Vývoz vzrostl meziročně reálně o 8,2 procenta, dovoz o 9,1 procenta.

Více české podniky vyvážely hlavně dopravní prostředky, elektrická zařízení, pryže a plasty, dovoz rostl naopak u strojů, elektronických zařízení či subdodávek pro automobilový průmysl.

Pozitivní hospodářský vývoj se podle statistiků i nadále odrážel na trhu práce. Ve třetím čtvrtletí bylo zaměstnáno v průměru 5,17 milionu osob, což je meziročně o 1,2 procenta více.

Za celý letošní rok by měl HDP podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky růst o 4,3 procenta, v roce 2016 pak o 2,4 procenta.

"Příští rok nicméně zažije česká ekonomika určitý poptávkový šok v podobě útlumu investic z veřejných zdrojů," vysvětluje očekávané zpomalení Sobíšek. "Nadějí pro českou ekonomiku je v tomto ohledu slábnoucí euro, které podpoří německý export a na něm se česká ekonomika přiživí," doufá ale ekonom.

Singer: ČR má předpoklady patřit k rychleji rostoucím ekonomikám

Česká ekonomika má předpoklady k tomu, aby patřila v Evropě k rychleji rostoucím ekonomikám.

Na páteční konferenci Vysoké školy finanční a správní to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Guvernér upozornil, že ve srovnání s EU je česká ekonomika makroekonomicky rovnovážná, je relativně málo zadlužená a má solidní základy. Dalším rozdílem je podle Singera stav finančního sektoru, který byl a je zdravý a odolný vůči šokům.

Navíc ekonomice pomáhá i vlastní měna na rozdíl od zemí platících eurem.

Růst české ekonomiky bude podle Singera doprovázen mírným zvyšováním přebytku obchodní bilance, kladným běžným účtem a mírným snižováním veřejného dluhu. Česká národní banka počítá letos s růstem ekonomiky o 4,7 procenta a příští rok o 2,8 procenta.

Singer rovněž zopakoval, že pokud by Česká národní banka v listopadu 2013 kvůli hrozbě deflace nepřistoupila k oslabení koruny, rostla by česká ekonomika v roce 2014 mnohem pomaleji než ve skutečnosti a inflace by byla na konci roku 2014 zhruba minus dvě procenta. Loni přitom tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná míra inflace byla 0,4 procenta. "Oslabení koruny bylo jedním z důvodů obratu hospodářského vývoje," uvedl Singer.