Vědcům a výzkumníkům z americké North Carolina State University se podařil významný počin. Vytvořili novou formu uhlíku, která je tvrdší než diamant. A navíc dokáže světélkovat. Materiál nazvali Q-carbon.

"Tvrdost a schopnost Q-carbonu vydávat světlo z něj činí slibný materiál pro použití v displejích," uvádí profesor Jay Narayan z univerzity sídlící v Raleighu. Z krystalů Q-carbonu je možné vyrobit také nejrůznější miniaturní zdravotnické nanosoučástky a pomůcky. Ty se dosud složitým a drahým způsobem vyrábějí z umělých diamantů.

Q-carbon je v pořadí třetí tuhou formu uhlíku, po diamantu a grafitu. Na rozdíl od těchto tradičních materiálů je feromagnetický, a když je vystaven energii, dokáže světélkovat.  

Při výrobě umělého diamantu se využívá teplot kolem 1000 až 1500 stupňů Celsia a tlaku až 100 000 barů. Q-carbon je levnější, neboť není třeba speciální vysokotlaké pece.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Materiál univerzitní tým vytvořil při běžném atmosférickém tlaku a za pokojové okolní teploty. Výzkumníci pokryjí drť safíru, skla, nebo plastu tenkou vrstvou uhlí. Tento povlak na 200 nanosekund postupně zahřívají laserovým paprskem na teplotu 4000 Kelvinů (3727 °C). Potom materiál rychle zchladí.

Vědci jsou schopni zatím vytvořit vrstvu Q-carbonu jen o tloušťce 20 až 500 nanometrů. Mohou přitom vyrobit i diamantové nanostruktury.

Samotný proces výroby je velmi levný, zdůrazňuje profesor Narayan. Výzkum vlastností Q-carbonu je podle něj teprve na začátku. V přírodě ho lze nalézt například v jádrech některých planet.

Američtí vědci objevili nové stádium tuhého uhlíku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist