Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev uvedla, že uvažuje o prodeji evropských značek, které patří SABMilleru. "Divestice se může dotknout prakticky kterékoliv značky," uvedl šéf SABMilleru Alan Clark.

Lídr fúze AB InBev již před několika dny naznačil, že zřejmě prodá italskou Peroni a nizozemský Grolsch. Do portfolia SABMIlleru patří například i Plzeňský Prazdroj.

Důvodem úvah o zúžení portfolia nově vznikajícího gigantu je snaha "obměkčit" regulátory, kteří by mohli zastavit plánovanou fúzi Anheuseru a SABMilleru. Anheuser-Busch InBev se před pár týdny dohodl na koupi svého menšího rivala SABMiller. Celková výše transakce dosáhla částky ve výši 68 miliard liber (2,5 bilionu korun). Sloučená společnost by tak vařila téměř třetinu světového piva. 

Evropské značky mají kromě jiného také silné exporty. Jejich prodej by upravil pozici nově vznikajícího gigantu i například ve Velké Británii. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg by se o Grolsch a Perroni mohli zajímat japonský Kirin Holdings nebo dánský Carlsberg. Cena za tyto značky by mohla dosáhnout až 1,2 miliardy dolarů.

Alan Clark, šéf SABMilleru v této souvislosti pro list Financial Times uvedl, že jde zatím o úvahu. Konkrétní kroky by ještě musely schválit i minoritní akcionáři jednotlivých lokálních značek, odbory a zaměstnanci.

Zeštíhlování by se pak podle vyjádření SABMilleru mohlo explicitně dotknout i Meantime Brewery. Tento malý nezávislý pivovar byl SABMillerem koupen teprve letos.

Novinky kolem chystané fúze trh nijak nepřekvapily. Akcie obou pivovarů obchodované na evropských trzích zůstaly po otevření burz téměř netknuty.

Už dříve nově vznikající skupina oznámila, že aby vyhověla soutěžnímu právu ve Spojených státech a neobsáhla na trhu dominantní postavení, prodá část portfolia Miller Coors na tamním trhu. Za 58procentní podíl v Miller Coors zaplatí jeho konkurent Molson Coors 12 miliard dolarů.

Portfolio vybraných pivních značek obou společností

SABMiller AB InBev
České značky České značky
Gambrinus Samson
Radegast Zahraniční značky
Pilsner Urquell Budweiser
Velkopopovický Kozel Corona
Zahraniční značky Stella Artois
Peroni Hoegaarden
Grolsch Leffe
Foster's Bass
Tyskie Brahma