Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Začne mimořádná schůze sněmovny. Poslanci by se měli podle návrhu programu zabývat zavedením elektronické evidence tržeb.

Bratislava. Podpis investiční smlouvy mezi britskou automobilkou Jaguar Land Rover a slovenskou vládou ohledně výstavby nového závodu na Slovensku.

Svinoústí. Do polského přístavu má dorazit první dodávka zkapalněného zemního plynu (LNG) z Kataru. Zároveň bude zprovozněn první polský terminál na LNG, který by měl zemi umožnit snížit závislost na plynu z Ruska.

Paříž. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vydá pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou.

New York. Vyjde poslední "nahé" číslo časopisu Playboy, na titulní straně bude Pamela Andersonová. Svůdně pózující ženy budou od příštího roku v Playboyi vždy oblečené.

Sněmovna bude na mimořádné schůzi schvalovat zavedení elektronické evidence tržeb

Pokladna, platba, elektronická evidence tržeb - ilustračníPoslanci by v pátek měli začít schvalovat zavedení elektronické evidence tržeb. Sejdou se kvůli tomu na mimořádné schůzi svolané z podnětu koalice. Pravicová opozice zablokovala před dvěma týdny závěrečné čtení vládní normy obstrukcemi a hodlá v nich pokračovat.

Vláda si od zákona o zavedení elektronické evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. TOP 09 a ODS předem ohlásily, že přijetí zákona v dolní komoře zablokují.

Na řádné schůzi stačila poslancům TOP 09 a ODS k odkladu zahájení debaty o evidenci tržeb pravidelná diskuse o úpravách jednání. Navrhli v ní desítky změn a k ničemu jinému se sněmovna už nedostala. V případě mimořádných schůzí už takový postup nebude možný. Poslanci hlasují jen o navrženém programu bez možnosti jeho úprav.

Světová ekonomika letos podle odhadů OSN poroste o 2,4 procenta. Původně očekávala vyšší růst

Organizace spojených národů (OSN) ve čtvrtek snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,8 procenta. Hospodářský růst by tak měl zpomalit z loňských 2,6 procenta. Ekonomiku podle OSN brzdí mimo jiné nízké ceny komodit a stagnující investice.

Organizace rovněž poukázala na zpomalování hospodářského růstu v Číně a na slabý výkon dalších rozvíjejících se ekonomik, zejména Ruska a Brazílie. Vyzvala k opatřením na podporu ekonomické expanze.

V příštím roce počítá OSN se zrychlením hospodářského růstu na 2,9 procenta. Zhoršila nicméně předchozí, květnovou prognózu, podle které měla světová ekonomika napřesrok stoupnout o 3,1 procenta.

České dráhy nemusí platit odškodnění Leo Expressu. Novotný se odvolá

jarvis_558aecb8e4b0c6a74f5437b9.jpegV jednom z největších sporů na české železnici padl první rozsudek. Majitel společnosti Leo Express Leoš Novotný věřil, že soud uzná, že se jeho firma stala obětí nezákonného jednání Českých drah. Na trase mezi Prahou a Ostravou podle něj dráhy zavedly dumpingové ceny, aby vytlačily konkurenci. Žádal proto odškodnění 418 milionů korun. Soudkyně Městského soudu v Praze Monika Vacková ale rozhodla, že chybí důkazy.

"Jde nám o princip. Měli jsme pravdu včera, máme ji dnes, budeme ji mít zítra," řekl po vynesení rozsudku Novotný s tím, že se odvolá. Rozhodnutí soudu je špatnou zprávou i pro Radima Jančuru a jeho RegioJet, ten se ve stejné věci soudí o 717 milionů korun. "Leo Express je určitě v právu," říká Jančura. Státní dopravce ale odmítá, že by porušoval zákon, a rozhodnutí soudu vítá.

Případ může ovlivnit i důvěru investorů v podnikatelské prostředí v Česku. Právě kvůli tomu, že úřad spor o možném zneužití dominantního postavení na trhu není schopen rozhodnout ani po čtyřech letech.

Vláda řeší, co s OKD. Mládek upozorňuje na masivní propouštění 

Vláda řeší, jak odvrátit krach těžařské firmy OKD a ochránit 13 tisíc pracovních míst napojených na těžbu uhlí na Ostravsku. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ve čtvrtek kritizoval záchranný návrh vlastníků OKD, společnosti New World Resources (NWR).

Situace je natolik vážná, že "přináší rizika významného propouštění i konkurzu společnosti," uvedl Mládek po setkání s odboráři. Podle ministra už nejde jen o budoucnost nejvíce ztrátové těžby v Dole Paskov, ale o celé OKD. Firma provozuje čtyři hlubinné doly na černé uhlí na Ostravsku. Palivo dodává tamním ocelárnám, koksovnám a elektrárnám.

NWR navrhlo zkrátit o rok dobu provozování ztrátové těžby v Paskově v reakci na přetrvávající nízké ceny uhlí. Zároveň navrhlo snížit mzdy zaměstnancům OKD o pět procent, což odbory odmítají.

Ropná společnost ConocoPhillips snižuje kapitálové výdaje o 25 procent

Barel ropy – Ilustrační fotoAmerická ropná společnost ConocoPhillips hodlá snížit svoje kapitálové výdaje v příštím roce o čtvrtinu a pokračovat v prodeji majetku, který nesouvisí s její hlavní činností. Firma, která je největší nezávislou ropnou společností v USA, tak reaguje na pokračující propad světových cen ropy.

Kapitálové výdaje se mají příští rok snížit na 7,7 miliardy dolarů z předpokládané letošní úrovně 10,2 miliardy dolarů.

Těžaři ropy v době klesajících cen této suroviny snižují kapitálové rozpočty a osekávají náklady. Světové ceny ropy klesly od loňského června více než o 60 procent a existuje jen malá naděje, že by ropa v blízké budoucnosti mohla podražit.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru