Kontrola 31 odborníků z 12 zemí nezjistila žádné závažné pochybení, které by souviselo s fungováním jaderné elektrárny Temelín. Elektrárna se podrobila kontrole podle nových pravidel Světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) poprvé. V pořadí třiatřicátá mezinárodní prověrka v Temelíně byla dosud největší, jakou tato elektrárna absolvovala, řekl v pondělí Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín, kterou vlastní ČEZ. Temelínská elektrárna vyrobila první elektřinu v prosinci 2000.
Experti absolvovali pochůzky po elektrárně, rozhovory se zaměstnanci a kontrolovali dokumentaci. Zjištěné informace teď porovnávají se světovou praxí. Závěrečná zpráva bude k dispozici začátkem příštího roku. "Výstupy mise nám potvrdily, že již zahájené změny, například v oblasti kontrol dodavatelů, jdou správným směrem. V současné době tyto kontrolní mechanismy posilujeme a zapracujeme do nich i doporučení expertů WANO," uvedl Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Podle Svitáka zaujaly tým expertů například speciální havarijní kufříky. S jejich pomocí se měří klíčové parametry, jako jsou teplota a tlak v reaktoru nebo množství vody v parogenerátorech, vše v případě, že není dostupný monitorovací systém. Desetikilový kufřík bez problémů unese dospělý člověk.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Elektrárna byla hodnocena podle nových pravidel, které Světové sdružení provozovatelů jaderných elektráren (WANO) přijalo v reakci na události ve Fukušimě. Nový formát prověrek hodnotí elektrárnu jako celek. Dosud se WANO zaměřovalo především na jednotlivé oblasti spojené s provozem jaderné elektrárny. Za dva roky se mezinárodní experti do Temelína vrátí, aby zkontrolovali, jak elektrárna s jejich závěry pracovala.
Další expertní skupina energetiků tu minulý týden kontrolovala dokumentaci ke svarům v návaznosti na situaci v Dukovanech. Zjistili zde některá dílčí pochybení, vedení temelínské elektrárny ale nenutili k odstavení bloků.
Při prověrce dokumentace pro vydání nového povolení pro dlouhodobý provoz dukovanské jaderné elektrárny se našly chyby v rentgenových snímcích potrubí, které mají odhalit případné netěsnosti. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) sdělil, že pochybení byla u snímků z jaderné i nejaderné části elektrárny Dukovany, bezpečnost ale podle předsedkyně SUJB Dany Drábové přímo neohrožují. U dvou bloků Dukovan se ale potrubí nově kontroluje, a proto jsou odstaveny. Dukovanská elektrárna patří společnosti ČEZ.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem elektrické energie v České republice a svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby.
WANO je mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren, která vznikla jako reakce "jaderné komunity" a průmyslu na havárii jaderné elektrárny v Černobylu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist