Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a někdejší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová bude souzena kvůli své roli v případu sporné arbitráže, která v roce 2008 přiřkla asi 400 milionů eur (10,8 miliardy korun) podnikateli Bernardu Tapiemu v jeho sporu s bankou Crédit Lyonnais. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP soud, který ve Francii řeší trestné činy ministrů.

Lagardeová vzápětí oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Vedení MMF jí prostřednictvím mluvčího vyjádřilo podporu.

V případu údajného organizovaného finančního podvodu s politickým pozadím v roce 2008 je kromě Tapieho a Lagardeové vyšetřováno dalších pět osob. Tapie se v době kontroverzní arbitráže přátelil s tehdejším pravicovým prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Lagardeová jako ministryně financí rozhodla, že Tapieho vleklý spor z 90. let s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení.

Čtvrteční rozhodnutí zvláštního republikového soudního dvora, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů, je podle agentury Reuters překvapivé. Francouzská prokuratura totiž v září doporučila, aby soudci od vyšetřování Lagardeové kvůli údajné nedbalosti upustili. Sama šéfka MMF loni prohlásila, že se ničeho nezákonného nedopustila, a čtvrteční rozhodnutí soudu označila za "těžko uvěřitelné".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist