Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit, zda ministerstvo zdravotnictví při sestavení závěrečného účtu a při vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky a předkládání údajů pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2014 postupovalo v souladu s příslušnými právními předpisy. Kontrolováno bylo období roku 2014.

Praha. Na programu schůze vlády: novela zákona o pojišťovnictví, novela zákona o léčivech a daňového řádu, novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, převod nepotřebného majetku státního podniku Diamo, převod nádraží z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty, zakázka na servis letounů L-410 provozovaných armádou, zřízení Rady vlády pro transparentní veřejné zakázky, vyhodnocení plnění maastrichtských kritérií pro přijetí eura, informace o výsledcích hospodaření zdravotních pojišťoven.

Praha. Mimořádná zasedání Rady Českého rozhlasu, která vybere pět postupujících do druhého kola výběrového řízení na pozici generálního ředitele Českého rozhlasu.

Bratislava. Konference slovenského ministra hospodářství Vazila Hudáka k memorandu s italskou společností Enel, která prodává svůj podíl ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne.

Tržby obchodníků během posledního víkendu před Vánoci stouply o desítky procent

Vánoční nákupní horečka se nezadržitelně blíží.Tržby obchodníků během poslední soboty a neděle před Vánoci překonaly předchozí stříbrný adventní víkend. Proti běžným víkendům byly prodeje vyšší o desítky procent. Prodejci elektroniky zároveň zaznamenali meziroční nárůst až o třetinu. Vyplývá to z informací obchodníků.

Lidé nakupovali nejen vánoční dárky, ale zároveň rostl zájem o potraviny na štědrovečerní stůl a následující sváteční dny. Vrcholil také prodej vánočních stromků a rostl zájem o kapry. Již tradičně silnou kategorií v předvánočním období jsou prodeje malých domácích spotřebičů, z nichž je zájem zejména o kuchyňské roboty. Klasicky se na špici vánočních prodejů drží telefony a notebooky. 

Nejvýznamnější dohoda WTO za dvacet let: Organizace zrušila dotace na zemědělský vývoz

Světová obchodní organizace (WTO) se rozhodla zrušit dotace pro vývoz zemědělského zboží. Organizace, sdružující 162 států, uvedla, že opatření má pomoct především zemědělcům v nejchudších členských zemích. Usnadní totiž prodej jejich produktů, které jsou dosud mnohdy cenově znevýhodňovány proti dováženému zboží. Podle šéfa WTO jde za dvě desetiletí existence této organizace o nejvýznamnější dohodu v oblasti zemědělství.

Země s rozvinutou ekonomikou se v dohodě zavázaly okamžitě zrušit veškeré subvence zemědělského exportu až na několik výjimek. Rozvojové země by tak měly učinit do roku 2018. "Členové WTO – zvláště rozvojové země – vytrvale žádali zásah v této věci kvůli velmi negativnímu vlivu, který mají tyto dotace na domácí produkci a obchod," uvedl šéf WTO Roberto Azevedo.

Ministr dopravy požaduje kontrolu nejméně 80 tisíc škodovek

05_monitor-1.jpgPřestože čeští majitelé škodovek nebo volkswagenů si nakonec nebudou muset kvůli aféře Dieselgate povinně nechat odstranit z aut šidič emisí, ministr dopravy Dan Ťok jich hodlá do servisů dostat co nejvíc. Od automobilky Škoda Auto, která coby součást koncernu Volkswagen podvodné motory rovněž montovala, bude chtít opravit nejméně čtyři auta z pěti.

"Budeme na ni tlačit, aby dodržela hranici 80 procent vozů," řekl Ťok v rozhovoru pro HN. Podle ministra ale mluvili o takovém počtu při vzájemných jednáních i sami zástupci Škody Auto. Ti však uvedený počet na dotaz HN nekomentovali.

Aby automobilka Ťokovi vyhověla, musí do servisů nalákat alespoň 80 tisíc aut. Aféra se v Česku týká 150 tisíc naftových vozů, z toho dvě třetiny jsou právě škodovky. Kontroly mají začít příští rok na jaře.

Rada Českého rozhlasu vybere pět uchazečů na post ředitele

Radní Českého rozhlasu v pondělí zúží počet uchazečů o místo generálního ředitele Českého rozhlasu ze šestadvaceti na pět. Ti pak budou 20. ledna osobně prezentovat rozvojové projekty rozhlasu.

Nástupce Petera Duhana, který rezignoval letos v říjnu, by měla rada vybrat nejpozději do 3. února. Hlasovat pro něj musí nejméně šest z devíti členů rady.

Do konkurzu se přihlásilo celkem 31 zájemců, pět přihlášek ale rada kvůli formálním nedostatkům vyřadila. Uchazeči museli vedle rozvojového projektu ČRo na roky 2016 až 2021 doložit například vysokoškolský titul, kopii občanského průkazu, lustrační osvědčení nebo výpis z rejstříku trestů.

Svět je zaplaven bavlnou. Zájem o textilní plodinu nemá ani Čína

Plantáž organické bavlny - Ilustrační fotoOd roku 2000 zájem o bavlnu mezi výrobci textilu klesá a nejběžnější surovina pro výrobu oblečení se hromadí ve skladištích. Problémem je, kde zásoby upotřebit. Dříve bavlna umělé materiály převyšovala, ale na přelomu tisíciletí polyester přírodní tkaninu dohnal. Jeho spotřeba od té doby prudce stoupá.

O bavlnu nemá zájem ani její největší spotřebitel – Čína. Největším odběratelem by se tak mohl stát Bangladéš. Letos se chystá dovézt téměř šest milionů balíků, což je o 6,5 procenta více než loni. Po Číně je právě Bangladéš největším světovým vývozcem oblečení.

Americké ministerstvo zemědělství předpovídá, že v polovině příštího roku zásoby ještě porostou.