Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní bilanci ČNB k 20. prosinci 2015.

Karviná. Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštíví Karvinou, kde se setká s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem.

Londýn. 10.30 Konečná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Británie za třetí čtvrtletí.

Paříž. Konečná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Francie za třetí čtvrtletí.

USA. 16.00 Zpráva o listopadovém prodeji nových domů v USA.

Student Agency zvažuje zavést první třídu na dálkových trasách. Zjišťuje, kolik by za ni lidé zaplatili

Dopravce Student Agency zvažuje, že ve svých žlutých autobusech zavede první třídu. O tom, zda k tomu skutečně dojde, nyní rozhodují zákazníci v dotazníku.

Autobusy s první třídou by společnost, která patří podnikateli Radimu Jančurovi, nasadila na dálkových mezinárodních linkách. "Asi to není produkt pro trasu Praha–Brno, kde cesta trvá dvě hodiny, ale pro delší linky, například do Hamburku nebo do Amsterdamu," upřesňuje mluvčí skupiny Aleš Ondrůj.

K zavedení novinky by podle něj mohlo dojít už během příštího roku. V současné době Student Agency objednává 45 nových autobusů, a požadavek na "oddíl první třídy" by tedy mohla uvést do specifikace objednávky.

Americký dodavatel autodílů LKQ kupuje za miliardu eur vlastníka české firmy Auto Kelly

Americký dodavatel autodílů a příslušenství LKQ koupí italskou firmu Rhiag-Inter Auto Parts Italia. Transakce v hodnotě kolem jedné miliardy eur (27 miliard korun) zajistí LKQ přístup na řadu evropských trhů automobilových součástek, včetně českého, sdělila v úterý americká firma.

Rhiag Group se v roce 2010 dohodla na převzetí jednoho z největších českých prodejců součástek Auto Kelly. Po akvizici Elit Group to byl další krok k posilování pozice této společnosti na českém a slovenském trhu.

Rok 2016 bude dobrý, věří firmy. Čeští podnikatelé jsou optimističtější než Němci či Poláci

Výrobní linka společnosti Robert Bosch

Majitel a ředitel královédvorské Juty Jiří Hlavatý je optimistický, když hovoří o exportních plánech na příští rok. Juta, která vyrábí stavební textilie a má roční obrat přes sedm miliard korun, očekává v příštím roce nárůst exportu o 400 milionů korun. To by pomohlo zvýšit tržby o 5,5 procenta. "Jako exportéři jsme vděční České národní bance, že drží slovo a drží kurz koruny. To je jedna z velkých jistot," říká Hlavatý.

Juta třetinu svých exportů prodává v Německu a patří mezi společnosti, které mají zvýšená očekávání nejen díky levné koruně a oživení poptávky v Evropské unii, hlavním obchodním partnerovi Česka, ale také díky zlepšení poptávky doma.

Dealer, který vyhlásil válku vedení Hyundai, ustupuje. Měl jsem neověřené informace, omlouvá se Fischer

Podnikatel Anton Fischer končí s protesty proti šéfovi českého importéra Hyundai a vrací se k prodeji aut této značky.

"Omlouvám se, měl jsem špatné informace," uvedl v tiskovém prohlášení Fischer, který prodává Hyundai ve čtyřech jihočeských městech a který bojoval za odvolání šéfa českého zastoupení firmy Vladimíra Vošického.

Fischer před měsícem podal na Vošického trestní oznámení pro údajné požadování úplatků a veřejně říkal, jak jsou obchodní podmínky se značkou Hyundai neférové a pro řadu dealerů likvidační. Kvůli návštěvě korejské prezidentky Pak Kun-hje na začátku prosince dokonce vytiskl letáky v korejštině a své billboardy přelepil korejskou verzí.

Snažil se pro svůj případ získat větší pozornost i v Koreji.

Národní inovační fond má pomoci nejen mladým firmám, ale i komercionalizaci výsledků vědeckého výzkumu

Laboratoř, ilustrační fotoVědci na univerzitách a ve výzkumných centrech se mohou v budoucnosti dočkat nových zdrojů peněz.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu vzniká fond, který se společně se soukromými investory zaměří na podporu nových firem a na výzkumné projekty. Zejména na ty, které těžko shánějí peníze a pro privátní investory nejsou dostatečně zajímavé. V rozhovoru pro HN to řekl Petr Očko, který má projekt na starost na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

"České univerzity a výzkumné organizace nejsou na špatné úrovni a vzniká u nás hodně zajímavých myšlenek. Komercionalizace, tedy přechod z akademického výzkumu do praxe, je největší problém našeho inovačního ekosystému," říká ředitel sekce evropských fondů Očko.