Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci zvýšila o 0,6 bodu na 11,7 bodu. Optimismus vzrostl více mezi spotřebiteli, jejich důvěra se dostala na nejvyšší úroveň v historii měření, tedy od počátku roku 1998. U podnikatelů se důvěra zvýšila jen mírně. Velmi mírně stoupla důvěra také v meziročním srovnání. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je možné předpokládat, že na růstu důvěry lidí v ekonomiku má zásluhu také vláda.
Statistici v průzkumu zjišťují, jak podnikatelé a spotřebitelé odhadují budoucí vývoj své ekonomické situace. Rozdíl mezi pozitivním a záporným hodnocením v procentech je takzvané konjunkturální saldo. U podnikatelů z listopadové hodnoty 13,1 bodu stouplo v prosinci na 13,3 bodu. V případě spotřebitelů se ukazatel zvýšil ze tří bodů na pět.
Nynější kabinet podle Sobotky udělal mnoho pro to, aby zmírnil nebo zrušil restriktivní opatření minulých vlád. Z nových opatření na podporu příjmů domácností premiér zmínil zvýšení daňové slevy na druhé a třetí dítě. "V této politice hodláme pokračovat. Kromě dobré finanční situace domácností v Česku si od toho slibujeme rovněž růst poptávky po zboží a službách podnikatelského sektoru, což přispěje k jeho dalšímu rozvoji," podotkl Sobotka.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku ČR vykázala za prosinec svoji historicky vůbec nejpříznivější úroveň, řekl ČTK analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. ČSÚ vede srovnatelnou časovou řadu k příslušnému údaji od ledna 1998. Lze tedy podle něj bezpečně říci, že čeští spotřebitelé ekonomice důvěřují nejvíce za posledních takřka 18 let. Růst spotřebitelské nálady ke konci roku je poměrně častý jev. Je spojen s výplatou například třináctých platů ve státní sféře a různých celoročních bonusů ve sféře podnikatelské.
Je to nepochybně dobrá zpráva, která dává tušit, že si česká ekonomika i v posledním čtvrtletí letošního roku udržela velmi vysoké tempo růstu, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Silná spotřebitelská důvěra koresponduje podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče s pozitivními zprávami z ekonomiky, včetně klesající nezaměstnanosti a rostoucí zaměstnanosti a mezd. Tento trend rostoucí důvěry by měl podle něj vydržet přinejmenším i v prvních měsících roku 2016.
Z jednotlivých podnikatelských oblastí stoupla důvěra jen ve vybraných odvětvích služeb, v průmyslu se meziměsíčně nezměnila a ve stavebnictví a obchodu klesla.
Spotřebitelé se oproti listopadu méně bojí zhoršení celkové ekonomické situace a jejich vlastní finanční situace. "Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se v meziměsíčním srovnání snížily," uvedl ČSÚ. Úmysl spotřebitelů spořit se téměř nezměnil, stejně jako obavy lidí z růstu cen.
Před rokem činil souhrnný indikátor důvěry 11,6 bodu, což je o desetinu bodu níže než nyní. Důvěra podnikatelů proti loňskému prosinci klesla o půl bodu a u spotřebitelů, u kterých byl loni indikátor důvěry 2,8 bodu, se zvýšila o 2,2 bodu.
Průměr roku 2005 = 100
Zdroj: ČSÚ
dlouhodobý průměr = 100
Zdroj: ČSÚ
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist