Ruskému plynárenskému gigantu Gazprom klesla za leden až listopad těžba plynu meziročně o šest procent na 377 miliard metrů krychlových. Oznámilo to v pondělí ruské ministerstvo hospodářství. Vedení Gazpromu rovněž schválilo investiční program na příští rok.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty. Firma je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.
Správní rada firmy v pondělí uvedla, že schválila na příští rok investice ve výši 842 miliard rublů (287 miliard korun). Z toho kapitálové výdaje mají činit 777,6 miliardy rublů, napsala agentura Reuters.
Podle programu na rok 2015 schváleného správní radou loni v prosinci měly investice v letošním roce činit 840 miliard rublů, upozornila agentura TASS. Gazprom však obvykle během roku investice rozšiřuje. V říjnu tak správní rada schválila navýšeni investic o 24 procent na více než bilion rublů.
Ruské ministerstvo hospodářství letos v červenci odhadlo, že těžba Gazpromu za celý letošní rok opět klesne a druhým rokem se dostane na nové minimum v historii podniku. Celkem by měl podle tohoto odhadu Gazprom letos vytěžit 414 miliard metrů krychlových, o 6,8 procenta méně než loni.
Gazprom byl vytvořen v roce 1989 z tehdejšího sovětského ministerstva plynu. Od roku 2006 má exkluzivní práva na vývoz zemního plynu. Předloni však parlament rozhodl o zrušení monopolu firmy na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Gazpromu nadále zůstává monopol na vývoz zemního plynu potrubím. V současnosti Gazprom vyváží tímto způsobem plyn jen do Evropy, plánuje však plynovod do Číny.
Současná těžba hluboko zaostává za prognózami firmy v době jejího vzniku. Tehdy odhadovala, že do roku 2010 těžba dosáhne téměř jednoho bilionu metrů krychlových.
Gazprom je také důležitou firmou pro ruskou ekonomiku. Na celkovém hrubém domácím produktu Ruska má podíl zhruba osm procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist