Po takřka devatenácti letech definitivně končí vyšetřování krádeže více než miliardy korun z CS Fondů. Žalobci z jejího organizování podezírali miliardáře Pavla Tykače, kterého také nadvakrát obvinili. Státní zástupce Zdeněk Matula ale miliardářovo stíhání nyní zastavil. "V důsledku důkazní nouze nebylo prokázáno, že skutek spáchal obviněný," uvedl Matula.

Matulovo rozhodnutí bylo podle Tykačova obhájce Jana Kociny logické. "Zcela koresponduje s výsledky obnoveného vyšetřování," řekl.

Miliarda a čtvrt zmizela z CS Fondů počátkem roku 1997 výměnou za bezcenné akcie Drůbeže Příšovice. A fondy krátce před jejich vytunelováním spravovala skupina Motoinvest v čele s Tykačem. Policie proto od počátku Tykače podezírala, že půdu pro vytunelování fondů připravil, ale neměla pro to důkazy.

Odsouzena byla nakonec čtveřice bílých koňů, která peníze vyvedla. Žalobce sice Tykače v roce 2006 z podílu na vytunelování fondů obvinil, ale po dvou letech jeho stíhání zastavil pro nedostatek důkazů.

O klíčové roli Tykače, který dnes patří k nejbohatším Čechům a vlastní například těžební společnost Czech Coal, při vytunelování fondů před třemi lety promluvili dva jeho někdejší obchodní partneři – František Bušek (dříve Chobot) a německý obchodník Klaus Peter Schimmelpfennig. A na základě jejich výpovědi policie Tykače obvinila podruhé. Jenže posléze oba dva svoji tehdejší výpověď odmítli potvrdit.

Navíc se ukázalo, že klíčový doklad, který předložili, je falzifikát. Záznam ze schůzky, která se měla konat v roce 1997, byl totiž sepsán typem písma, které vzniklo až v roce 2003.

Tykač: Chtěli po mně půl miliardy

"Stíhání bylo obnovené na základě vylhaných svědectví skupinky podvodníků, kteří se snažili Pavla Tykače neúspěšně vydírat," poukázal Kocina.

Tykač již v minulosti uvedl, že po něm Bušek chtěl půl miliardy korun za to, že o jeho roli v kauze CS  Fondů neřekne.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Začala mě vydírat partička, které s velkou pravděpodobností šéfuje František Chobot.

Jeden člověk za mnou přišel s tím, že jejich konání v kauze CS Fondy je promlčené, zatímco já mohu být ještě stíhaný. Nabízeli, že mi za 500 milionů korun poskytnou odborné poradenství k tomu, abych stíhán nebyl. Já to odmítl," řekl Tykač Hospodářským novinám v lednu 2012.

A žalobce sám přiznal, že neměl jiné důkazy než právě tvrzení Buška a Schimmelpfenniga. "Vzhledem k tomu, že tito svědci odmítli po povolení obnovy řízení vypovídat a jiné důkazy svědčící o vině obviněného nebyly zjištěny, nebyly splněny zákonné podmínky pro podání obžaloby," dodal Matula.

Vše je promlčeno

Protože od vykradení fondů už uplynulo skoro 19 let, znamená to definitivní tečku za hledáním a možným potrestáním viníků.

Na případ se totiž vztahuje dvanáctiletá promlčecí lhůta.

A s vědomím promlčení promluvili Bušek a Schimmelpfennig už v lednu 2012, kdy se přiznali, že fondy vytunelovali spolu s Tykačem.

Zatímco i jejich případný podíl na vytunelování fondů byl již tehdy promlčen, v případě Tykače to neplatilo. Jeho stíhání mezi lety 2006 a 2008 promlčecí dobu zastavilo.