Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní statistiku měnového vývoje k 30. listopadu 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní národní měnový přehled a bankovní statistiku k 30. listopadu 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní statistiku emitovaných dluhopisů k 30. září 2015.

Pražská burza skončila v plusu. Nejobchodovanější akcií byl ČEZ, během roku ale ztratil čtvrtinu hodnoty

"Pražská burza překonala polskou burzu, která dvouciferně klesala kvůli novým daním," popisuje Václav Kmínek z Patria Finance.V uplynulých dnech se pražská burza vrátila k růstu a nakonec zakončila rok lépe, než ho začínala. Index PX povyrostl za celý rok o 1,1 procenta na hodnotu 956 bodů.

"Pražská burza i s tímto výsledkem překonala polskou burzu, která dvouciferně klesala kvůli novým daním," popisuje analytik Patria Finance Václav Kmínek.

Minimální mzda v EU je až 52 tisíc korun. V Česku zůstává pátá nejnižší, ukazuje nové porovnání

Česká ekonomika rostla rychleji než ekonomika EU i eurozóny.Minimální mzdu od ledna roku 2016 zvyšuje nejen Česká republika, ale také dalších deset zemí Evropské unie. Ve čtyřech státech je navíc zvýšení stále ještě ve hře.

I po novoročním zvýšení ale bude minimální mzda v Česku zhruba 5,25krát nižší než v Lucembursku, kde je nejvyšší. Zatímco zaměstnanci v Lucembursku mají nárok nejméně na 1923 eur měsíčně, což je v přepočtu zhruba 52 tisíc korun, v Česku to bude 9900 korun. Jde o pátou nejnižší částku v unii.

Rusnoka v čele ČNB čeká dilema, kdy ukončit intervence. Může to poškodit ekonomický růst i reputaci banky

jarvis_5682d916498e58034cb0e11d.jpegNa centrálním bankéři Jiřím Rusnokovi bude příští rok záviset nejdůležitější rozhodnutí ohledně budoucnosti české ekonomiky. Ekonom a bývalý politik, který se pravděpodobně stane od léta guvernérem České národní banky, bude muset se svým obměněným týmem zvažovat, zda dál uměle držet slabou korunu, nebo zda se od strategie současné ČNB odvrátit.

Lagardeová: Světový růst bude v roce 2016 neuspokojivý. Kvůli čínské ekonomice a úrokovým sazbám v USA

PEK03 US EUROZONE LAGARDE 1110 11Německý list Handelsblatt zveřejnil článek šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, podle které bude globální hospodářský růst v příštím roce neuspokojivý. K nejistotě a vyšší hospodářské zranitelnosti po celém světě podle ní přispívá výhled růstu úrokových sazeb v USA a ekonomické zpomalení v Číně.

Za rok klesla průměrná cena nafty téměř o pět korun, benzin zlevnil o čtyři koruny

Snižte nám daň z nafty. Budeme víc tankovat, tvrdí firmy. Stát tomu nevěří.Průměrná cena nafty klesla za poslední rok na čerpacích stanicích v Česku bez dvou haléřů o pět korun na 27,32 korun za litr. Nejprodávanější benzin Natural 95 pak zlevnil o téměř čtyři koruny na 28,42 korun za litr. Vyplývá to z dat společnosti CCS. Ceny pohonných hmot jsou v Česku v současnosti nejnižší od přelomu roku 2009 a 2010. Průměrná cena navíc každý den dále klesá.