Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg má letos v plánu vytvořit jednoduchého asistenta s umělou inteligencí, který by mu pomáhal v práci i s chodem domácnosti. Zuckerberg to v pondělí napsal na svém profilu na Facebooku. Nového pomocníka chce pojmenovat AI (dle anglického artificial intelligence, tedy umělá inteligence). Podle Zuckerberga bude podobný komorníkovi Jarvisovi z filmu Iron Man.

 

Majitel největší sociální sítě chce nejdříve prozkoumat, jaké technologie v této oblasti již existují. Podle toho pak vytvoří AI a naučí jej rozpoznat jeho hlas, aby mohl ovládat všechno v Zuckerbergově domě, od poslechu hudby po osvětlení nebo nastavení teploty.

Technologie by rovněž měla umět miliardáře upozornit, zda se v pokoji jeho nedávno narozené dcery neděje něco, co by bylo potřeba zkontrolovat. 

"Naprogramovat AI pro mě bude zábavná intelektuální výzva," napsal také Zuckerberg, který si na každý rok stanoví nové předsevzetí. V minulých letech to bylo naučit se hovořit čínsky, přečíst dvě knihy za měsíc nebo se seznámit každý den s novým člověkem. "Každá výzva má nějaké téma a letošním tématem je inovace," uvedl.

Facebook v poslední době masivně investoval do projektů zabývajících se umělou inteligencí či virtuální realitou. Jednu miliardu dolarů na vývoj umělé inteligence, která bude sloužit pro blaho lidstva, loni přislíbili představitelé předních technologických společností v čele s šéfem americké automobilky Tesla Elonem Muskem.

Teoretický fyzik Stephen Hawking ovšem v rozhovoru s britským zpravodajským serverem BBC předloni varoval, že umělá inteligence může být schopna sama sebe přeprogramovat a přebudovat takovým způsobem, že předstihne lidstvo přeskočením biologické evoluce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru