Prodej automobilů ve Spojených státech se v loňském roce zvýšil o téměř šest procent na 17,47 milionu. Překonal tak dosavadní rekord 17,41 milionu vozů z roku 2000. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti Autodata.

Německá společnost Volkswagen, která se nyní potýká se skandálem kolem falšování testů emisí, však na americkém trhu vykázala pokles odbytu automobilů s vlajkovou značkou VW o téměř pět procent na 349 440 vozů.

Poptávku po automobilech v USA tlačí vzhůru pokračující hospodářský růst, levné pohonné hmoty a nízké náklady na půjčky. Většina prognostiků předpokládá, že v letošním roce se prodej aut v USA vyšplhá na další rekord. Prosincová prognóza výzkumné společnosti LMC Automotive letošní prodej odhaduje na 17,8 milionu vozů, podle firmy TrueCar prodej dosáhne dokonce 18 milionů vozů.

Nárůstu prodeje by nemělo zabránit ani zvyšování úrokových sazeb, které v prosinci zahájila americká centrální banka (Fed). "Domníváme se, že prodej 18 milionů vozů je dosažitelný, i když zakončíme rok 2016 s jednoprocentní úrokovou sazbou," uvedl hlavní ekonom firmy TrueCar Oliver Straus, jehož citovala agentura Reuters.

Fed v polovině prosince zvýšil základní úrokovou sazbu na 0,25 až 0,50 procenta z rekordního minima nula až 0,25 procenta. Na něm ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let.

Jedničkou na americkém trhu loni zůstala domácí automobilka General Motors, které prodej vzrostl o pět procent na téměř 3,1 milionu vozů. Druhé místo obsadil domácí konkurent Ford Motor, za kterým následoval japonský rival Toyota Motor.