Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní devizové rezervy ČNB k 31. prosinci 2015 a saldo devizových obchodů ČNB k 30. listopadu 2015. V rámci údajů o devizových obchodech bude také zveřejněna informace o případných devizových intervencích ČNB během listopadu.

Praha. Český statistický úřad zveřejní míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za listopad 2015.

Praha. 12.30 Briefing ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka při příležitosti prezentace Světového energetického výhledu 2015.

Brusel. 11.00 Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní zprávu o listopadové nezaměstnanosti v eurozóně.

Brusel. 11.00 Vývoj maloobchodního obratu za listopad v eurozóně.

Berlín. 09.55 Prosincový vývoj nezaměstnanosti v Německu.

Atény. Vývoj nezaměstnanosti v Řecku za říjen.

Rusnok jde proti prezidentovi. Podle něj může banka držet korunu na uzdě do roku 2017

jarvis_5682d916498e58034cb0e125.jpeg

Prezidentův muž v České národní bance jde proti přání hlavy státu a nebude pospíchat s uvolněním kurzu koruny. Centrální bankéř Jiří Rusnok, který se pravděpodobně stane od léta guvernérem České národní banky (ČNB), naznačil, že se může prodloužit doba, po kterou bude banka držet korunu pomocí intervencí na slabší úrovni. Miloš Zeman by naopak chtěl, aby intervenční režim banka opustila co nejdříve.

Dráhy prodají pozemky kolem Masarykova nádraží Pentě. Za 235 milionů a po letech dohadů

Lukrativní pozemky kolem Masarykova nádraží v centru Prahy získá od Českých drah za 235 milionů korun investiční skupina Penta. Ta na stejném místě už postavila kancelářský komplex Florentinum a na přilehlých pozemcích od ČD hodlá vystavět další kanceláře a obchody a vytvořit novou byznysovou ulici, do které má v budoucnu železnice vozit lidi i z ruzyňského letiště.

Fabia ujíždí vozům Hyundai. Celkem se v Česku loni prodalo rekordních 231 tisíc nových aut

jarvis_568d65c3498e3d12dedf225a.jpeg

Zatímco rok 2014 přinášel napínavý souboj Škody a Hyundai o české domácnosti, loni už se žádné napětí nekonalo. Dalo se ale sledovat, jak Škoda svému korejskému rivalovi odskočila. Pomohla hlavně jediná věc − úspěch nové generace modelu Fabia.

Škodovce se loni podařilo domácnostem prodat třikrát víc Fabií než v roce 2014, o pětinu přitom vzrostly i dodávky modelu Octavia. Automobilka si tak navzdory poklesům u typu Rapid zajistila dostatečný náskok oproti konkurenční dvojici Hyundai a Dacia, která začala domácí značce ukrajovat v posledních letech podíl na trhu.

Ropa Brent je nejníže za jedenáct let. Cena klesá i přes napětí na Blízkém východě

Cena severomořské ropy Brent ve středu klesla o více než procento a dostala se na nové jedenáctileté minimum 35,90 dolaru za barel. Obavy ohledně stoupajících dodávek i zásob suroviny převažují nad napětím mezi Saúdskou Arábií a Íránem, píše agentura Reuters.

Telefony iPhone 6s a 6s Plus se prý málo prodávají. Apple sníží jejich výrobu o 30 procent

iPhone 6s a 3D TouchSpolečnost Apple se prý chystá v tomto čtvrtletí zhruba o 30 procent snížit výrobu svých posledních modelů iPhonů. Píše o tom Nikkei. Podle článku zásoby přístrojů iPhone 6s a iPhone 6s Plus od uvedení na trh loni v září vzrostly. Firma proto omezí výrobu, aby prodejci mohli zásoby vyprodat. Výroba by se měla vrátit k normálu v období duben až červen.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru