Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 10,5 procenta z říjnové úrovně 10,6 procenta. Dostala se tak nejníže za poslední čtyři roky. Vyplývá to ze čtvrtečního oznámení statistického úřadu Eurostat. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti klesla rovněž o 0,1 procentního bodu a byla na 9,1 procenta, nejníže od července 2009.

Česká republika patřila i v listopadu k zemím s nejnižší nezaměstnaností v rámci EU. V ČR bylo bez práce jen 4,7 procenta Čechů mezi 15 a 64 lety. Míra nezaměstnanosti se tak meziročně po očištění od sezonních vlivů snížila o 1,3 procentního bodu, uvádí Český statistický úřad.

Celkem bylo v Česku bez práce 243,6 tisíce osob. Míra nezaměstnanosti mužů činila 3,7 procenta a míra nezaměstnanosti žen 5,9 procenta.

Nechuť dojíždět za prací má změnit nová dávka. Vyplácet se bude podle vzdálenosti, může to být i několik tisíc - čtěte ZDE

Podle Eurostatu, který sleduje míru nezaměstnanosti u věkové skupiny 15 až 74 let, bylo v listopadu bez práce celkem 4,6 procenta Čechů. Ve srovnání s říjnem tak došlo ke zlepšení o 0,1 procentního bodu. Lépe na tom bylo jen Německo, kde míra nezaměstnanosti činila 4,5 procenta.

Že se situace na českém pracovním trhu ke konci loňského roku zlepšovala, potvrzují i statistiky zaměstnaných. Práci mělo v listopadu 70,9 procenta Čechů, tedy nejvíce od vzniku samostatné České republiky.

Míra zaměstnanosti mužů činila 78,7 procenta, což je oproti říjnu o 0,3 procentního bodu více. Míra zaměstnanosti žen byla stejná jako v předchozím měsíci a činila 62,9 procenta. Ve věkové skupině 15 až 29 let mělo práci 47,5 procenta osob.

Měsíční nezaměstnanost v procentech

Zdroj dat: ČSÚ