Ruský rubl ve čtvrtek sestoupil na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal k 85 rublům za dolar. Spekulativní tlak na měnu zesiluje kvůli vytrvalému propadu cen ropy, který zvyšuje obavy o ruskou ekonomiku, závislou na příjmech z prodeje energetických surovin. Od počátku roku rubl proti dolaru ztrácí přes 13 procent.

Kurz ruské měny kolem poloviny dne klesl o 4,4 procenta na 85,05 rublu za dolar a proti euru oslabil stejným tempem na 92,67 rublu. Ve středu rubl poprvé prorazil dosavadní rekordní minimum 80,10 rublu za dolar z prosince 2014.

Na ulicích ale podle obchodníků a lidí z bank nadále vládne klid. Objem nákupů zahraničních měn se v posledních dnech nijak dramaticky nezvyšuje. Moskevští dealeři charakterizují nynější tlak na rubl jako spekulativní útok finančních investorů, uvedla agentura Reuters.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Centrální banka zatím podle analytiků na trhu zasahovat na obranu měny nehodlá. "Regulátor nevidí v nynější situaci riziko pro finanční stabilitu," uvedli analytici Rosbank. Centrální banka ve středu uvedla, že oslabování rublu má "objektivní charakter" a odehrává se "plynule".

Ruská ekonomika loni klesla podle odhadů o 3,9 procenta. Mezinárodní měnový fond v úterý Rusku předpověděl pro letošní rok jednoprocentní pokles.