Skupina Synot kvůli vyššímu zdanění hazardu končí s podporou první fotbalové ligy. Od příští sezony nebude sponzorovat ani Spartu s Jabloncem a ukončí také spolupráci s basketbalovým klubem z Nymburka i Českou unií sportu. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Synot se rozhodl od podpory ustoupit kvůli tomu, že kvůli legislativním změnám přijde v České republice o stovky milionů korun. "Stát našim českým společnostem sebral takové množství peněz, že již sportovní aktivity v takové míře jako dosud jednoduše podporovat nemůžeme," uvedl ředitel společnosti Neofytos Neofytou.

"Přestože je naše skupina silná, není bohužel možné, aby její zahraniční společnosti dotovaly podnikání v České republice a doplácely tak na velmi krátkozraké a populistické kroky české vlády, která hází podnikatelům a živnostníkům klacky pod nohy," řekl majitel společnosti a senátor Ivo Valenta.

Fotbalovou ligu Synot sponzoroval od předloňského května, kdy nejvyšší soutěž změnila jméno po dlouhých 17 letech. S Fotbalovou asociací ČR tehdy firma podepsala osmiletou smlouvu. "V souvislosti se změnou loterijního zákona jsme tento vývoj očekávali, rozhodnutí skupiny Synot nás tedy nijak nepřekvapilo," uvedl v prohlášení předseda FAČR Miroslav Pelta.

"Fakt, že se náš generální partner rozhodl předčasně ukončit původně osmiletý kontrakt, je pro nás nepříjemný. Oceňujeme, že jsme se tuto informaci dozvěděli s předstihem tak, abychom mohli během jarní části sezony nalézt nového generálního partnera první fotbalové ligy," řekl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Spartu podporoval Synot Tip od loňského července a spolupráce měla trvat minimálně do roku 2017. "O rozhodnutí jsme byli informováni a respektujeme ho. Nyní budeme jednat o možnosti pokračování spolupráce v jiné formě než jako generální partner," řekl ČTK mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Synot, jehož roční obrat v ČR činí zhruba deset miliard korun, bude nadále pokračovat v podpoře sportu na Valašsku a Slovácku. V minulosti název společnosti nesl v letech 2000 až 2004 prvoligový klub, současné Slovácko, který stál u zrodu rozsáhlé korupční aféry. Valenta dostal za účast v aféře od disciplinární komise dvouletý zákaz působení ve fotbale a pokutu 100 tisíc korun. Soud mu uložil pokutu 350 tisíc a čtyřměsíční podmínku.