Čekají vás jen malé důchody. Dopis s takovým varováním dostane v únoru téměř 600 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) od ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).

"Vysvětlíme jim rozdíly v důchodovém zabezpečení OSVČ a zaměstnanců. Poukazujeme na to, že ve stáří mohou OSVČ kvůli nízkým odváděným platbám na sociální pojištění pocítit razantní snížení životní úrovně," vysvětluje Marksová. Dopis bude součástí ročního vyúčtování, které posílá Česká správa sociálního zabezpečení.

Podle odhadu ministerských úředníků platí minimální zálohy na sociální pojištění až 60 procent OSVČ. Součástí dopisu budou i modelové výpočty, které mají podnikatelům ukázat, že z minimálních záloh - necelé dva tisíce korun měsíčně - by nyní měly nárok na starobní důchod jen ve výši 6490 korun.

Kdo by chtěl dosáhnout na průměrný důchod kolem jedenácti tisíc korun, musel by státu měsíčně na sociálním pojištění odvádět přes 6000 korun.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"OSVČ mohou začít platit vyšší zálohy a tím si zvýšit průměrný základ pro výpočet důchodu. Též se mohou zapojit do systému doplňkového penzijního spoření, takzvaného třetího pilíře," radí živnostníkům ministryně. Kdo by zvýšil zálohy na 3190 korun měsíčně, zvýší si důchod na 9000 korun, pokud by takovéto zálohy platil po celou dobu podnikání.

V roce 2014 získal stát za zaměstnance na důchodovém pojištění průměrně 76 116 korun, zatímco od OSVČ to bylo 32 184 korun. Ministryně ale odmítla, že by její úřad nyní uvažoval o jakékoliv úpravě, po níž by OSVČ musely platit více. "Dopis bude čistě informativní, nikomu nic nenařizujeme," doplnila Marksová.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru