Americké aerolinky United Airlines koupí od firmy Boeing 40 menších letadel. Katalogová hodnota objednávky činí 3,2 miliardy dolarů (80 miliard korun), konečná cena při větších objednávkách však bývá nižší.

Zpráva United Airlines je velkou ranou pro firmu Bombardier, která doufala, že se jí podaří přilákat velké zákazníky, jako právě United, ke koupi jejího nového letadla CSeries, napsala agentura Reuters.

Boeing prodal více než Airbus. V zakázkách ale ztrácí - čtěte ZDE

United Airlines jsou podle kapacity druhou největší leteckou společností v USA. Aerolinky koupí letouny Boeing 737-700 se 126 sedadly, první dodávky se mají uskutečnit v polovině roku 2017. United prý zaplatí za letadlo určitě méně než polovinu katalogové ceny 80,6 milionu dolarů, protože Boeing tento typ letadla pomalu stahuje z výroby ve prospěch novějších modelů.

Dohoda bude zřejmě ztrátou pro výrobce menších letadel, kterými jsou brazilský Embraer a kanadský Bombardier. Zvláště kanadská firma usiluje o získání velkého klienta pro svůj letoun CSeries, který by chtěla konečně začít vyrábět po letech zpoždění a problémů s financemi.