Každý devátý až desátý ekonomicky aktivní Čech v roce 2015 skončil v exekuci. Ta bývá v případech, kdy je dlužník zaměstnaný, prováděna zejména srážkami ze mzdy. Exekuce se tak dotýká i zaměstnavatele a plynou mu z ní určité povinnosti. V případě jejich nedodržení mu hrozí sankce, nebo dokonce žaloba.
Počet lidí, kteří se loni do platební neschopnosti dostali, sice v porovnání s předchozími roky klesl, ale dramaticky se zvýšilo průměrné množství exekucí na jednoho člověka. Zatímco v minulosti čelil každý sedmý občan 3,3 exekucím na osobu, loni se jednalo o šest na každého přibližně desátého.
Toto enormní množství však nezatěžuje jen dlužníka a jeho rodinu, ale také zaměstnavatele, který je v průběhu procesu například povinen komunikovat a spolupracovat s příslušnými úřady, odpovídat za správné pořadí exekučních srážek, za jejich správný a včasný výpočet a platbu vůči exekutorskému úřadu.
V nevýhodě jsou zejména firmy, na jejichž zaměstnance jsou uvalené vícečetné exekuce. Na jednu takovou exekuci totiž připadá přibližně jedna hodina práce mzdové účetní. "U velkých firem s vyšším počtem zaměstnanců s exekučními srážkami nebo při vícečetných exekucích se může jednat o agendu, kterou musí zpracovávat i více než jedna osoba," upozorňuje Ivana Brancuzká z poradenské společnosti Baker Tilly.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
V případě vícečetných exekucí u zaměstnance může zaměstnavatel často čelit výzvám exekutorských úřadů, proč se jím vymáhaná pohledávka zaměstnanci nesráží ze mzdy, z čehož plyne další administrativa a s tím spojené finanční náklady.
Mezi firmy, kterým hrozí největší riziko, že budou vystavené tomuto maratonu, jsou podle statistik výrobní podniky. "Převažují nízko a středně příjmové, často dělnické profese s hrubou mzdou v rozmezí 11 a 20 tisíc korun měsíčně," popisuje Brancuzká.
Sankce za nedodržení všech povinností spojených s exekucí zaměstnance přitom mohou zaměstnavatele přijít až na 50 tisíc korun. Hrozit jim může také žaloba na zaplacení neodvedených srážek. Přinášíme přehled povinností a odpovědností, které by měl každý zaměstnavatel znát, aby se vyhnul problémům.
Jaké má zaměstnavatel povinnosti?
- komunikovat s exekutorským úřadem
- dokládat přehled o příjmech a evidenci aktivních závazků zaměstnavatele
- předběžné vyčíslovat nezabavitelné částky a výši exekučních srážek
- informovat exekutorské úřady o změnách pracovního poměru
- evidovat všechny aktivní exekuční výměry
- aktualizovat pořadí podle data doručení a nabytí právní moci
- sledovat a aktualizovat výši dlužných částek
- poskytnout součinnost při provádění insolvenčních srážek
- za správné určení pořadí exekučních srážek, za jejich správný a včasný výpočet a platbu
- za shromažďování prostředků ze srážek tzv. deponovaných, které má zaměstnavatel povinnost zaměstnanci srazit a na své riziko, odpovědnost a náklady prostředky nadále držet na účtu dokud exekuce nenabyde právní moci
- za vypořádání deponovaných exekucí při skončení pracovního poměru a při skončení exekuce
Podrobněji se o tématu můžete dočíst ZDE.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist