Společnost Travel Service uzavřela smlouvy na 16 nových letadel Boeing 737-8 MAX, první z nich získá v lednu 2018. Do roku 2021 chce rozšířit flotilu celkem o 25 nových strojů, uvedl to zpravodajský server iDnes.cz. Hodnotu obchodu firma neuvedla, cena jednoho letadla nejnovější generace je v přepočtu 2,75 miliardy korun, uvedl server s odkazem na ceník výrobce. Skutečná cena ale může být nižší než ceníková.

"Tato letadla částečně rozšíří naši flotilu a část z nich bude náhradou za stávající," sdělila serveru mluvčí Travel Servicu Vlaďka Dufková. Největší transakce v historii firmy je mixem různých kontraktů, poslední dva velké na celkem 16 letadel podepsala společnost v minulých dnech.

Většina objednaných letadel půjde k Travel Servicu přes leasingové společnosti. V lednu letošního roku podepsala firma smlouvu na pronájem šesti letadel s GE Capital Aviation Services Limited (GECAS), dalších deset nových letadel pořídí podle lednové smlouvy od AerCap.

Přímo od Boeingu si Travel Service koupí tři letadla, další dvě jsou od Air Lease Corporation. Celkem tak do roku 2021 přibude ve flotile Travel Servicu 25 nových strojů.

Nová letadla mají být úspornější než stávající stroje, mají mít až o pětinu nižší spotřebu na sedačku. Nový model Boeingu poprvé vzlétne tento týden. Travel Service zatím neuvedl, v jaké konfiguraci letadlo objedná. Maximální kapacita je 200 lidí a dolet 6700 km.

Travel Service na trhu působí od roku 1997. Je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku. Zároveň je spolumajitelem Českých aerolinií, ve kterých drží 34procentní podíl. Flotilu společnosti tvoří čtyři desítky letadel, pravidelné linky provozuje pod obchodní značkou Smart Wings. V roce 2014 klesl společnosti zisk po zdanění na 60 milionů korun.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group. Vlastní ji podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Od loňského října drží desetiprocentní podíl v dopravci čínská investiční společnost CEFC.