V letošním roce by se mohl podle odhadů Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) obnovit růst zájmu o smlouvy o stavebním spoření. Zároveň bude zřejmě pokračovat růst zájmu o úvěry. Nárůst nových smluv by mohl být zhruba desetinový, uvedl na úterní tiskové konferenci předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.
%insert_attachment[59500830] priloha.html%
Stavební spořitelny poskytly loni úvěry za téměř 49 miliard korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 22 procent. Naopak zájem o smlouvy o stavebním spoření loni o čtvrtinu klesl, když spořitelny uzavřely zhruba 459 tisíc smluv. Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv loni stoupla o 11 procent na 340 600 korun. Částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.
"V letošním roce přetrvá prostředí nízkých úrokových sazeb. Stavebnímu spoření ovšem nahrává rozkolísanost akciových trhů i nízká cena komodit. Stavební spoření je tak bezpečným přístavem," uvedl Staňura. ČMSS chce letos podle něj i nadále zvyšovat tržní podíl, který za loňský rok u smluv o stavebním spoření přesáhl 40 procent. Jde o maximum od roku 2011.
Loňský pokles nově uzavřených smluv byl podle místopředsedy představenstva ČMSS Manfreda Kollera očekávaný. Spořitelny podle něj čelily několika mimořádným vlivům.
Jednalo se například o problémy v souvislosti s vypovídáním smluv u dětí. Podle něj jen tento faktor ČMSS způsobil výpadek 13 tisíc smluv. Ukončení smlouvy totiž musí nově schvalovat opatrovnické soudy. Podle odhadu ČMSS v minulých letech tvořily smlouvy pro děti pětinu všech nových smluv. Podle Staňury stavební spořitelny sází na novelu, která by znovu umožnila vypovídat smlouvy pro děti do 18 let bez souhlasu opatrovnického soudu. Návrh na tuto změnu je v Poslanecké sněmovně.
Dalším důvodem poklesu smluv v loňském roce je menší rozsah kampaní na nové klienty. Například loni ČMSS nezopakovala některé akce, které měla v roce 2014, a přestala s některými spořicími produkty. "Bez těchto mimořádných vlivů by tak byl zájem o stavební spoření v roce 2015 vyšší než v roce 2014," uvedl Koller.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.
Podle listopadového průzkumu agentury IBRS pro ČMSS je stavební spoření pro 78 procent klientů důvěryhodný a bezpečný produkt. "Ještě před dvěma lety se přitom podobně vyjádřilo jen 66 procent dotázaných. Tato data potvrzují zkušenosti našich obchodníků, důvěra ve stavební spoření je opět na vzestupu," uvedl Staňura.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist