Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zrychlilo na 0,4 procenta z prosincových 0,2 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. K růstu nejvíce přispěly ceny ve službách a ceny potravin, alkoholu a tabáku. Ceny energií klesly.

Ceny ve službách stouply v lednu o 1,2 procenta. Potraviny, alkohol a tabák zdražily o 1,1 procenta. Naopak ceny energií se o 5,3 procenta snížily.

Bez zahrnutí cen energií spotřebitelské ceny stouply o 1,1 procenta po prosincovém zvýšení o 0,9 procenta. Bez zahrnutí energií, potravin, alkoholu a tabáku pak inflace zrychlila na jedno procento z 0,9 procenta v předchozím měsíci.

Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní Eurostat 25. února.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Vývoj inflace hraje důležitou úlohu v rozhodování Evropské centrální banky (ECB). Jejím cílem je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty. Šéf ECB Mario Draghi tento měsíc uvedl, že výhled inflace pro letošní rok se prudce zhoršil a že situace je teď jiná, než byla ještě v prosinci. ECB na příštím zasedání začátkem března podle Draghiho bude muset přezkoumat a možná opětovně posoudit svou měnovou politiku.

ECB od loňského března pumpuje do finančního systému pomocí nákupů státních dluhopisů a dalších aktiv asi 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu korun) měsíčně. Hlavní refinanční sazbu ECB drží na minimu 0,05 procenta a minulý měsíc snížila depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu na minus 0,3 procenta.