Nejbohatší fotbalový klub světa, Real Madrid, zvyšuje svoje příjmy. Se sportovní firmou Adidas se dohodl na smlouvě, která nemá ve fotbalovém světě obdoby. V průběhu deseti let má klubu vynést miliardu liber (37,9 miliardy korun). Podle španělského deníku Marca je Real Madrid pouhý krok od oznámení nového kontraktu s výrobcem svých dresů.

Nejlepší fotbalové kluby mají za sebou rekordní sezonu. Nejvíc vydělal Real Madrid, dvojkou je Barcelona - čtěte ZDE

Madridský velkoklub má sice smlouvu s Adidasem platnou až do roku 2020, vedení klubu ale zajistilo zvýšení příjmů už o čtyři roky dříve. Experti potvrzují, že klub i výrobce vybavení směřovali k nové smlouvě už delší dobu, hlavně kvůli marketingovému potenciálu "Los Blancos", jak se desetinásobnému vítězi evropské Ligy mistrů přezdívá.

Popularita Realu Madrid je obrovská a zasahuje na odhadem 200 trhů světa. Má největší počet fanoušků ze všech fotbalových klubů světa, na svém facebookovém profilu jich eviduje přes 86,5 milionu. Tržní hodnota Realu je podle žebříčku časopisu Forbes přes 80 miliard korun.

V žebříčku nejvyšších smluv mezi výrobci sportovního oblečení a fotbalovými klubu má Adidas hned šest z deseti nejvýše postavených. V roce 2014 s ním uzavřel Manchester United kontrakt na 11 let ve výši 750 milionů liber, což byl dosavadní rekord. Se třemi pruhy Adidasu nastupuje i Bayern Mnichov za 600 milionů liber na 15 let a londýnská Chelsea s 300 miliony liber na 10 let.

Repliky dresů a suvenýry Realu jdou ve světě dobře na odbyt. Nejprodávanějším je dres s číslem 7, které nosí portugalský útočník Cristiano Ronaldo, trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy a světa. Oblíbené jsou také dresy dalších hvězd Madridu, jako Gareth Bale, James Rodriguéz a Karim Benzema.

Nová smlouva Realu a Adidasu bude natolik vysoká, že se vyrovná pěti dalším nejvyšším smlouvám dohromady. Liverpool, Arsenal, Chelsea a Barcelona dostanou od svých výrobci dresů dohromady tolik, co dostane Real Madrid v následujících deseti letech.

Nejvyšší smlouvy klubů s výrobci dresů

KLUB (značka) ČÁSTKA (délka smlouvy)
Real Madrid (Adidas) 35,4 miliardy korun (10 let)
Manchester United (Adidas) 26,5 miliardy korun (11 let)
Bayern Mnichov (Adidas) 21,2 miliardy korun (15 let)
Chelsea (Adidas) 10,6 miliardy korun (10 let)
Arsenal (Puma) 10,6 miliardy korun (5 let)
Liverpool (New Balance) 8,5 miliardy korun (6 let)
Barcelona (Nike) 8,5 miliardy korun (10 let)
Juventus (Adidas) 7,1 miliardy korun (8 let)
AC Milán (Adidas 6,4 miliardy korun (10 let)
Paris Saint-German (Nike) 6,4 miliardy korun (11 let)